Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Pobranie krwi w ramach nowych kompetencji opiekunów medycznych

Udostępnij:
Prawie 60 mln zł dofinansowania zasili projekt doszkalający dla osób wykonujących zawód opiekuna medycznego. Po kursie będą one mogły przeprowadzać zabiegi dotychczas zarezerwowane dla pielęgniarki.
Ministerstwo Zdrowia poinformowało o podpisaniu decyzji, na mocy której zostanie dofinansowany projekt „Rozwój kompetencji zawodowych i kwalifikacji opiekunów medycznych, odpowiadających na potrzeby epidemiologiczno-demograficzne kraju".

Głównym celem projektu jest zwiększenie uprawnień opiekunów medycznych poprzez realizację kursu kwalifikacyjnego, który umożliwi wykonywanie procedur dotychczas zarezerwowanych dla pielęgniarki, takich jak m.in. czynności z zakresu pobierania krwi żylnej i włośniczkowej oraz innych materiałów do badań laboratoryjnych, podawanie leków różnymi drogami oraz opieka nad osobami z demencją.

Projekt będzie realizowany przez Departament Rozwoju Kadr Medycznych w Ministerstwie Zdrowia w partnerstwie z Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego. Projekt będzie realizowany do 31 grudnia 2023 r. Kwota przyznanego dofinansowania wynosi 60 mln zł.
Opiekun medyczny to dość nowy zawód, powstały w 2007 roku. Jest to pracownik, który w profesjonalny sposób pomaga osobie chorej i niesamodzielnej w zaspokojeniu jej podstawowych potrzeb życiowych.

Do zakresu obowiązków opiekuna medycznego należy rozpoznawanie i rozwiązywanie problemów opiekuńczych chorego.

Opiekun służy pomocą osobom w różnym stopniu zaawansowania choroby i w różnym wieku, podejmując kompleksową współpracę z zespołem opiekuńczym i terapeutycznym, oraz pomaga personelowi medycznemu podczas zabiegów pielęgnacyjnych.

Opracowanie: INK
 
facebook linkedin twitter
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.