Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Polipragmazja pozostająca poza nadzorem

Udostępnij:
Co trzeci Polak po 65. roku życia przyjmuje wiele leków oraz suplementów diety jednocześnie. Polipragmazja zwana też wielolekowością, to przyjmowanie co najmniej pięciu leków jednocześnie. Jest ona groźna dla każdego – przypomina Narodowy Fundusz Zdrowia.
Jak podkreślił Narodowy Fundusz Zdrowia, polipragmazja występuje, gdy dana osoba przyjmuje 5 lub więcej różnych rodzajów leków, w tym leki bez recepty; przyjmuje leki przez dłuższy czas; leki o wykluczającym się działaniu; niewłaściwe leki.

NFZ zaznaczył, że ryzyko polipragmazji rośnie wraz z liczbą przyjmowanych leków oraz zwiększa ryzyko wystąpienia groźnych powikłań i wzajemnych interakcji.

W komunikacie eksperci podkreślili, że starzenie się społeczeństwa i równoczesne wydłużanie życia sprawiają, że polipragmazja pozostająca poza nadzorem jest zjawiskiem aktualnym i niebezpiecznym.

By bezpiecznie przyjmować lekarstwa, należy podczas wizyt u lekarza mieć przy sobie aktualny spis zażywanych leków oraz suplementów diety wraz z określonymi dawkami. Ponadto należy informować lekarza rodzinnego oraz farmaceutę o poradach i zaleceniach otrzymanych od innych specjalistów.

Fundusz przypomniał, że nie należy stosować leków i suplementów z polecenia znajomego, bez konsultacji z lekarzem lub farmaceutą.

W ramach „Środy z profilaktyką” NFZ pokazał, jak należy prawidłowo przechowywać leki. Zawsze należy trzymać leki w miejscach niedostępnych dla dzieci. Większość leków należy trzymać w temperaturze pokojowej (tzn. 15–25 st. C). Jeśli producent zaleca przechowywanie leku w lodówce, najlepiej trzymać go na dolnej lub środkowej półce. By zapobiegać przenikaniu promieni słonecznych, syropy i krople do oczu należy przechowywać w oryginalnych kartonowych opakowaniach. Przed użyciem leku należy sprawdzać datę ważności oraz termin przydatności leku po otwarciu.

Wśród wskazówek w przyjmowaniu leków znalazły się m.in. zażywanie leków zgodnie z zaleceniami lekarza, popijanie leków wodą, niepopijanie leków mlekiem ani sokami, nieprzyjmowanie leków razem z alkoholem bądź energetykami, przestrzeganie wskazówek dotyczących pory przyjmowania leków oraz unikanie przyjmowania preparatów witaminowo-mineralnych w tym samym czasie co leki zalecone przez lekarza.

Tytuł pochodzi od redakcji
 
facebook linkedin twitter
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.