Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Prasugrel lepszy od tikagreloru po angioplastyce wieńcowej

Źródło: DM/NEJM; PTKardio
Autor: Marta Koblańska |Data: 10.10.2019
 
 
U pacjentów z ostrym zespołem wieńcowym, poddawanym przezskórnej angioplastyce wieńcowej, przez rok po zabiegu podawane są leki przecwipłytkowe z grupy antagonistów P2Y12. Na łamach The New England Journal of Medicine przedstawiono wyniki badania porównującego skuteczność prasugrelu i tikagrelolu.
Wieloośrodkowy zespół niemieckich naukowców przeprowadził randomizowane badanie, w którym porównano prasugrel i tikagrelor pod kątem zapobiegania zgonom, zawałom serca i udarom mózgu w ciągu roku po PCI; oprócz skuteczności dokonano także oceny ryzyka wystąpienia poważnych krwawień.

W badaniu wzięło udział 4018 pacjentów; wykazano, że poważnym incydentom sercowo-naczyniowym i zgonom skuteczniej zapobiega prasugrel niż tikagrelor (odsetek zdarzeń odpowiednio 6,9% vs. 9,3%), a różnica okazała się istotna statystycznie (p=0,006). Różnica wynikała głównie z zapobiegania zgonom (3,7% vs. 4,5%) oraz zawałom serca (3,0% vs. 4,8%), nie wykazano natomiast wyższości jednego z leków w zakresie ochrony przed udarami mózgu (1,0% vs. 1,1%). Prasugrel okazał się także lepszy w zapobieganiu zakrzepicy w stencie (0,6% vs. 1,1%). Ryzyko wystąpienia poważnych krwawień nie różniła się istotnie między grupami (4,8% vs. 5,4%, p=0,46).

W świetle powyższego badania charakteryzującego się niskim ryzykiem stronniczości wydaje się, że po angioplastyce wieńcowej optymalnym lekiem przeciwpłytkowym jest prasugrel; z racji tego, że procedura jest wykonywana często, może on zapobiec wielu powikłaniom.
 
facebook linkedin twitter
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe