LEKARZ POZ
Zaburzenia psychiczne
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Problemowe korzystanie z internetu przez dzieci i młodzież w praktyce lekarza rodzinnego

Autor: Aleksandra Lang |Data: 29.01.2020
 
 
Stwierdzenie nadużywania internetu i nowych technologii przez młodzież prowadzi zazwyczaj do postawienia dość ogólnikowej diagnozy „uzależnienia”, a wraz z nią – do poczucia bezradności w kontekście wydania skutecznych zaleceń terapeutycznych.
Ze względu na brak jednoznacznych zaleceń dotyczących postępowania leczniczego, w pracy przedstawiono przegląd stanu wiedzy o nadmiernym zaangażowaniu w używanie internetu przez dzieci i młodzież. Szczególny nacisk położono na krytyczny przegląd dostępnej wiedzy na temat tzw. uzależnienia od internetu oraz przedstawienie użytecznych treści możliwych do zastosowania w codziennej praktyce klinicznej lekarza pediatry lub lekarza rodzinnego.

Trudności może stanowić diagnostyka różnicowa. W razie wątpliwości warto skierować młodego pacjenta do specjalisty psychiatry w celu wykluczenia podłoża innego niż „uzależnieniowe”. Warto pamiętać o społecznym (rodzinnym – systemowym) kontekście trudności – interwencja terapeutyczna jest jednym z głównych oddziaływań leczących.

Pełna treść artykułu:
Problemowe korzystanie z internetu przez dzieci i młodzież w praktyce lekarza rodzinnego
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe