SPECJALIZACJE LEKARZ POZ
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy
Partner serwisu
Wyślij
Udostępnij:
 
 
Problemy młodych chorych na cukrzycę. Jak im zaradzić?
 
Działy: Aktualności
Najnowszą kampanią Eli Lilly jest program edukacyjny „Streetwise”, skierowany do młodzieży z cukrzycą typu 1. Firma przygotowała szereg poradników oraz materiałów edukacyjnych zarówno dla lekarzy jak i pacjentów.
Firma Eli Lilly jest światowym liderem w opiece diabetologicznej. Od niemal 100 lat Lilly zaspokaja potrzeby osób chorych na cukrzycę poprzez szeroką ofertę innowacyjnych leków, programy wsparcia i wiele działań o charakterze filantropijnym. Firma dokłada wszelkich starań, aby zapewnić chorym dłuższe i bardziej komfortowe życie tak, by mogli oni w pełni realizować swoje cele osobiste, społeczne i zawodowe.

Cukrzyca to choroba przewlekła, w terapii której niezwykle istotnym elementem jest rzetelna edukacja pacjentów i ich rodzin. Wychodząc temu naprzeciw Lilly tworzy i realizuje liczne programy edukacyjne, jak również angażuje się i wspiera niezależne kampanie świadomościowe skierowane do pacjentów i ich najbliższego otoczenia.

Najnowszą kampanią Eli Lilly jest program edukacyjny „Streetwise”, skierowany do młodzieży z cukrzycą typu 1.

Nastolatek i cukrzyca typu 1. to podwójne wyzwanie dla lekarzy, rodziców oraz samych młodych pacjentów. Cukrzyca, szczególnie w tym wieku, rodzi wiele problemów w życiu codziennym chorych i ich rodzin. Bunt, brak akceptacji choroby, niechęć do samokontroli, potrzeba próbowania nowych rzeczy w życiu, a do tego ogromna niepewność jak w tym wszystkim zarządzić chorobą. Te i wiele innych aspektów codziennego życia tej szczególnej grupy chorych były inspiracją dla Lilly do stworzenia projektu edukacyjnego Streetwise.

Program Streetwise to seria 10 broszur edukacyjnych przygotowanych we współpracy z Royal College of Nursing oraz sekcją pediatryczną Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego.

Treść i forma graficzna poradników zostały dopasowane do wieku odbiorców. Broszury zawierają nowoczesne i skupiające uwagę infografiki, atrakcyjne zdjęcia, krótki przekaz i konkretne porady dla młodzieży. Dzięki temu materiały przypominają wyglądem czasopismo młodzieżowe.

Pierwsze dwa poradniki pt.: „Cukrzyca typu 1” i „Badania Kontrolne” zawierają podstawowe informacje na temat choroby, jej przyczyn oraz niezbędnych badań kontrolnych mających na celu wykrycie wczesnych objawów świadczących o ew. powikłaniach lub innych chorobach, które mogą towarzyszyć cukrzycy.
Kolejne pozycje omawiają zagadnienia związane z codziennym życiem pacjentów i ich problemami, jak również z tzw. tematami tabu. Jednym z takich tematów jest alkohol, który dla młodych pacjentów, zwłaszcza tych z typem 1 cukrzycy, może oznaczać poważne kłopoty. Broszura „Rozsądne picie alkoholu w cukrzycy” mówi o działaniu alkoholu, przedstawia fakty i mity na jego temat oraz porusza zagadnienie odpowiedzialnego spożywania alkoholu u pacjentów z cukrzycą.

Kolejny temat, coraz bardziej popularny wśród młodzieży, to ozdabianie ciała i o tym traktuje poradnik: „Piercing i tatuaże w cukrzycy”. Cześć ludzi, zwłaszcza młodych, uważa, że tatuaże czy kolczyki są tak samo modne jak biżuteria czy ciuchy od projektantów. Mogą się one jednak wiązać z pewnymi problemami, zwłaszcza, jeśli w tle pojawia się cukrzyca. W broszurze nastolatkowie znajdą informacje o tym jak ozdobić ciało i nie wywołać problemów związanych z cukrzycą, o co pytać w salonach tatuażu i piercingu oraz na co zwrócić uwagę przed, w trakcie i po zabiegu.

Niezwykle ważnym zagadnieniem dla młodych ludzi jest seks, ale młodzież nie zawsze chce o nim rozmawiać z dorosłymi, często też nie znajduje odpowiednich i wiarygodnych źródeł informacji. Temat ten poruszony jest w broszurze „Seks i nie tylko w cukrzycy”.

Choroba, zwłaszcza przewlekła wywraca życie do góry nogami. Taką chorobą jest cukrzyca, dlatego też wielu pacjentów, zwłaszcza młodych nie radzi sobie z tym ciężarem i zaczyna mieć problemy emocjonalne. Jak radzić sobie ze smutkiem lub zmartwieniami oraz zwiększyć poczucie kontroli nad własnym życiem – o tym można przeczytać w kolejnej broszurze projektu Streetwise pt.: „Dobre samopoczucie emocjonalne”.

Dla nastolatka z cukrzycą rozpoczęcie nauki w szkole lub na uczelni to nowy, często niełatwy etap w życiu. Właśnie z myślą o tym etapie życia pacjenta powstał poradnik „Rady dotyczące nauki w szkole i studiowania z cukrzycą”. Młodzież dowie się z tej publikacji jak stawić czoła nowym wyzwaniom, jak zorganizować współpracę z zespołem diabetologicznym, jak zaplanować kontrolę cukrzycy w szkole lub na uczelni.

Kolejna broszura pt.: „Podróżowania z cukrzycą” zawiera praktyczne porady na temat planowania wyjazdów oraz wskazówki, o czym należy pamiętać, jak się zorganizować i co ze sobą zabrać by zminimalizować ryzyko utraty kontroli nad chorobą. Bardzo ważnym aspektem w terapii młodych z cukrzycą typu 1 jest osobista pompa insulinowa. Jej używanie wymaga od pacjentów aktywnego i przemyślanego działania oraz sporej wiedzy. Szerzej o tym zagadnieniu można przeczytać w broszurze „Pompy insulinowe w cukrzycy”. Życie z cukrzycą typu 1 wiąże się nie tylko z pomiarami glikemii i podawaniem insuliny. Niezbędna jest tu także dbałość o odpowiednią aktywność fizyczną. O tym mowa jest w broszurze, pt.: „Aktywność fizyczna w cukrzycy”.

Materiały w ramach projektu Streetwise będą dystrybuowane do lekarzy i całych zespołów terapeutycznych zajmujących się leczeniem cukrzycy typu 1, aby mogli korzystać z nich podczas rozmów ze swoimi pacjentami.

Materiały do pobrania
 
© 2018 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe