Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Prof. Aleksander Prejbisz z nowym wyzwaniem

Wyślij:
Udostępnij:
Redaktor: Iwona Konarska
|
Źródło: NIKard
Od 1 lutego funkcję p.o. kierownika Zakładu Epidemiologii, Prewencji Chorób Układu Krążenia i Promocji Zdrowia NIKard obejmie prof. dr hab. med. Aleksander Prejbisz. Zastąpi na tym stanowisku prof. dr. hab. med. Wojciecha Drygasa, który – jak poinformowano na stronie instytutu – osiągnął wiek emerytalny.
Prof. Wojciech Drygas pozostaje w strukturach zakładu jako konsultant merytoryczny. Będzie odpowiedzialny m.in. za koordynację i realizację projektu „Sercu na ratunek – program KORDIAN”.

Prof. Aleksander Prejbisz jest wieloletnim pracownikiem Kliniki Nadciśnienia Tętniczego Narodowego Instytutu Kardiologii (od 2003 r.). W kadencji 2020–2022 był prezesem Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego. Ponadto jest autorem lub współautorem publikacji oryginalnych krajowych i zagranicznych, w takich czasopismach jak: „Lancet Diabetes and Endocrinology”, „JACC”, „JACC Cardiovascular Imaging”, „Cardiovascular Research”, „Hypertension”, „Kidney International”, „Journal of Hypertension” i innych.

Jest również współautorem i autorem monografii, rozdziałów w monografiach i artykułów poglądowych, pozostając przy tym w ścisłej czołówce wśród pracowników instytutu o największym dorobku naukowym. Od lat bierze też czynny udział w wielu konferencjach naukowych krajowych i międzynarodowych.

Zainteresowania naukowe prof. Prejbisza obejmują, oprócz nadciśnienia tętniczego, szeroko pojętą prewencję pierwotną i wtórną chorób układu sercowo-naczyniowego.

Prof. Łukasz Szumowski, dziękując prof. Drygasowi i gratulując prof. Prejbiszowi, podkreślił, że utrzymana i rozwijana będzie działalność poradni zakładu – Poradni Prewencji i Leczenia Chorób Metabolicznych, Poradni Antytytoniowej oraz Poradni Kardiologii Sportowej.
 
facebook linkedin twitter
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.