Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
Archiwum

Prof. Dobrowolski: Będziemy dokładniejsi w szacowaniu ryzyka s-n ►

Autor: Iwona Kazimierska |Data: 30.09.2021
 
 
Nowe wytyczne ESC dotyczące prewencji sercowo-naczyniowej wprowadziły skalę oceny ryzyka s-n SCORE2. Jakie są najważniejsze różnice między nową skalą a jej poprzedniczką, skalą SCORE – wyjaśnia prof. Piotr Dobrowolski z Narodowego Instytutu Kardiologii.
– Podstawowa różnica jest taka, że w karcie SCORE szacowaliśmy 10-letnie ryzyko zgonu z przyczyn sercowo-naczyniowych, a w karcie SCORE2 będziemy szacować ryzyko zdarzenia sercowo-naczyniowego, zarówno zakończonego jak i niezakończonego zgonem. To oznacza, że będziemy dokładniejsi w szacowaniu ryzyka s-n – wyjaśnia dr hab. n. med. Piotr Dobrowolski, prof. instytutu z Kliniki Nadciśnienia Tętniczego Narodowego Instytutu Kardiologii w Warszawie, kierownik tamtejszej Samodzielnej Poradni Lipidowej.

Kolejna zmiana to uwzględnienie wieku pacjenta. W skali SCORE można było szacować ryzyko s-n pacjentów w wieku od 40 do 65 lat. Skala SCORE2 i jej odmiana SCORE2-OP (Older Persons) pozwalają szacować ryzyko s-n u osób powyżej 65. r.ż. – Jest to bardzo ważne, bo wydłużyło się życie naszych pacjentów – mówi prof. Dobrowolski.

Jakie są jeszcze różnice między skalą SCORE a SCORE2? Czy w związku z wprowadzeniem przez Europejskie Towarzystwo Kardiologiczne nowego sposobu szacowania ryzyka s-n przestają być aktualne tabele Pol-SCORE? Dowiedzą się Państwo z rozmowy z prof. Piotrem Dobrowolskim, do obejrzenia której zapraszamy.

 
facebook linkedin twitter
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.