LEKARZ POZ
Zaburzenia psychiczne
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Prof. Heitzman: Opieka psychiatryczna to najbardziej zacofana u nas dyscyplina medyczna

Źródło: KG/MB
Autor: Mariusz Bryl |Data: 17.05.2016
 
 
Jako psychiatrzy, osoby opiekujące się chorymi psychicznie jesteśmy w stanie permanentnego stresu. Mówię tak także w imieniu rodzin i opiekunów osób chorujących psychicznie – mówi w rozmowie z naszym portalem prof. Janusz Heitzman, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego.
Zdaniem profesora system współczesnej opieki zdrowotnej w Polsce – jeżeli chodzi o lecznictwo psychiatryczne – przyprawia psychiatrów o bezsenność. – Jest to system zacofany najbardziej ze wszystkich dyscyplin medycznych w Polsce. Psychiatria jest na poziomie XIX, XX –wiecznego rozumienia potrzeb ludzi chorych psychicznie. Nasz dystans do Europy i świata z każdym rokiem powiększa się.

Co jest największym problemem? Prof. Heitzman wskazał na kurczowe trzymanie się instytucjonalizacji opieki psychiatrycznej oraz niepotrzebne konserwowanie systemu, który jest nieprzyjazny i nieefektywny oraz uniemożliwia powszechny dostęp do opieki psychiatrycznej na najwyższym poziomie.

– Nie jest to tylko kwestia leków, co także jest ważnym problemem, to również kwestia możliwości dotarcia do opieki psychologicznej, do wsparcia psychologicznego ludzi młodych, dzieci i ludzi starszych – mówił.

W rozmowie ekspert odniósł się także do konieczności reformy psychiatrii oraz ustanowienia z leczenia psychiatrycznego priorytetu, aby zlikwidować różnice cywilizacyjne w opiece psychiatrycznej. Mowa była także o bezsenności, jako problemie ogólnomedycznym, nie tylko psychiatrycznym, jej uwarunkowaniach i leczeniu.

Rozmowa Kamilli Gębskiej z profesorem Januszem Heitzmanem: