Specjalizacje, Kategorie, Działy

Prof. Wender-Ożegowska: Ginekolog często pełni funkcję lekarza pierwszego kontaktu

Udostępnij:
Cukrzyca ciążowa dotyczy około 10 proc. kobiet. Ten odsetek będzie wzrastał, dlatego że rośnie liczba otyłych oraz wiek ciężarnych. O tym, jakie są najnowsze wytyczne Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego dla ginekologów – położników prowadzących ciąże pacjentek z tym schorzeniem oraz dlaczego część dotychczasowych kryteriów wyrównania cukrzycy była zbyt rygorystyczna, mówi prof. Ewa Wender-Ożegowska.
prof. Ewa Wender-Ożegowska jest kierownikiem Kliniki Rozrodczości Ginekologiczno-Położniczego Szpitala Klinicznego Uniwersytetu im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.
- W tym roku złagodzono kryteria wyrównania cukrzycy. Wiele badań prowadzonych w różnych ośrodkach pokazało, że pewne kryteria mogły być zbyt rygorystyczne. Te różnice nie są znaczące. Mamy dopuszczalną glikemię poposiłkową, godzinę po posiłku wynoszącą 140 mg/dl a nie jak dotychczas 120 mg/dl . Złagodzono nieco glikemię na czczo w godzinach nocnych z 60 mg/dl na 70 mg/dl. Zmieniono także kryteria odsetka glikowanej hemoglobiny w okresie planowania ciąży i w I trymestrze. Do tej pory życzyliśmy sobie, aby ciężarna zachodząc w ciążę miała odsetek glikowanej hemoglobiny poniżej 6 proc. W tej chwili dopuszcza się w okresie przed ciążą i w I trymestrze do 6,5 proc. – mówi prof. prof. Ewa Wender-Ożegowska.

Jak przekonuje prof. Wender-Ożegowska, wysoka glikemia w I trymestrze indukuje wady rozwojowe, ale większość publikacji wykazuje, że znamiennie to ryzyko rośnie przy glikemii powyżej 6,5 proc. a nie 6 proc., jak dotychczas zalecano. W tym względzie nie odbiegamy od międzynarodowych standardów. Podobne do polskich wytyczne wprowadziło Amerykańskie Towarzystwo Diabetologiczne i większość towarzystw na świecie.

Pacjentka w ciąży ze stwierdzoną cukrzycą ciążową jest przez 9 miesięcy pod opieką lekarza i pod jego kontrolą. Ciąża się kończy a niestety rośnie ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2.
- Cukrzyca ciążowa to pewien sygnał, jeśli kobieta go zlekceważy to jest duże ryzyko, że ta cukrzyca typu 2 się u niej rozwinie. Szacunki są takie, że wciągu 5-10 lat połowa tych pacjentek na nią zachoruje. Wiele z tych pań dopiero wtedy zdaje sobie sprawę co to jest otyłość, co to jest wysoki cukier. Jeśli kobieta w ciąży nawet trochę zeszczupleje i ma świadomość pilnowania diety to oddali problem cukrzycy typu 2. Każda pacjentka po porodzie powinna mieć wykonany test obciążenia glukozą. Zalecamy to badanie 6 tygodni po porodzie – mówi prof. Wender-Ożegowska.

Jak podkreśla prof. Wender-Ożegowska, z odebranym wynikiem taka pacjentka powinna od razu zgłosić się do lekarza rodzinnego lub diabetologa. Jednak dużą rolę w edukacji odgrywa ginekolog.
- My, ginekolodzy niejednokrotnie pełnimy funkcję lekarza pierwszego kontaktu. Zdecydowanie częściej młoda kobieta trafia do ginekologa niż do lekarza rodzinnego. Na nas spoczywa odpowiedzialność uświadamiania tych pacjentek. Edukowania odnośnie diety, aktywności fizycznej i czynników ryzyka – podkreśla prof. Wender-Ożegowska.

Rozmowa Ewy Gosiewskiej z prof. Ewą Wender-Ożegowską do obejrzenia poniżej
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.