Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
Unicardia
Profesor Jankowski zapowiada wykład podczas "Top Medical Trends". Będzie o opiece po zawale serca
Źródło: KL
Autor: Krystian Lurka |Data: 06.02.2019
 
 
Profesor Piotr Jankowski to jeden z wykładowców "Top Medical Trends 2019". Podczas kongresu opowie o opiece po zawale serca. - Skuteczność kontroli tak zwanych czynników ryzyka (na przykład nadciśnienia tętniczego, hipercholesterolemii, cukrzycy) jest w Polsce niska. Wyniki badania POLASPIRE wskazują, że tylko 2,4 proc. pacjentów w rok po zawale serca ma dobrze kontrolowanych pięć podstawowych czynników ryzyka - mówi prof. Jankowski, zapowiadając swoją prelekcję.
Prof. Piotr Jankowski z Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, Instytutu Kardiologii w Warszawie i Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum w Krakowie:
- Śmiertelność wewnątrzszpitalna wśród pacjentów hospitalizowanych z powodu zawału serca wynosi w Polsce prawie 10 proc. (ale jest znacząco niższa wśród pacjentów leczonych zabiegowo). W okresie jednego roku po wypisie ze szpitala umiera niemalże co dziesiąty pacjent. W kolejnych latach śmiertelność jest nieco mniejsza i wynosi około 5-6 proc. rocznie. Wśród przyczyn dużego ryzyka zgonów w okresie poszpitalnym, poza wiekiem i często licznymi obciążeniami, należy wymienić nie zawsze optymalną farmakoterapię, przerywanie leczenia przez pacjentów, niewystarczającą kontrolę czynników ryzyka, utrudniony dostęp do rehabilitacji kardiologicznej i późne jej rozpoczynanie (jedynie co czwarty pacjent po zawale serca uczestniczy w rehabilitacji kardiologicznej), niewystarczający dostęp do kardiologa, a także w części przypadków utrudniony dostęp do zabiegowego leczenia (pełna rewaskularyzacja mięśnia sercowego, implantacja kardiowertera-defibrylatora, terapia resynchronizująca).

Skuteczność kontroli tak zwanych czynników ryzyka (na przykład nadciśnienia tętniczego, hipercholesterolemii, cukrzycy) jest w Polsce niska. Wyniki badania POLASPIRE wskazują, że tylko 2,4 proc. pacjentów w rok po zawale serca ma dobrze kontrolowanych pięć podstawowych czynników ryzyka. Z powyższych powodów ponad rok temu wdrożono w Polsce zupełnie nową koncepcję opieki poszpitalnej, nazwaną przez NFZ KOS-Zawał. Ten nowatorski system pozwala na wykonywanie zabiegów kardiologicznych w terminie optymalnym z punktu widzenia potrzeb pacjentów, a nie urzędników, zwiększa i usprawnia dostęp do rehabilitacji kardiologicznej, a także do ambulatoryjnej opieki kardiologicznej.

Wykład profesora Jankowskiego pod tytułem "Opieka po zawale serca w przypadkach" rozpocznie się o godzinie 10, w piątek (22 marca).

Przeczytaj także: "Prezentujemy listę wykładowców "Top Medical Trends 2019".

Szczegółowe informacje dotyczące "Top Medical Trends 2019" znajdują się na stronie: www.termedia.pl/TopMedicalTrends2019.

Na konferencję można zarejestrować się na stronie: www.termedia.pl/TopMedicalTrends2019/Rejestracja
 
© 2019 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe