LEKARZ POZ
Choroby układu pokarmowego
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy

Projekt KIK/35 "Zapobieganie zakażeniom HCV"

Udostępnij:
Konferencja zamykająca projekt "Zapobieganie zakażeniom HCV" odbyła się 6 i 7 lutego 2017 r. w Warszawie, w Narodowym Instytucie Zdrowia Publicznego - PZH. Swoim wystąpieniem zaszczycił gości minister zdrowia Konstanty Radziwiłł oraz ambasador Szwajcarii Andrej Motyl.
Minister podkreślił, iż zakażenia HCV prowadzące do wirusowego zapalenia wątroby typu C (WZW-C) są jednym z najważniejszych problemów zdrowotnych w obszarze chorób zakaźnych w Polsce. Ambasador zwrócił uwagę, że wirusowe zaplenia wątroby to problem światowy, a jako przykład przytoczył Wietnam, gdzie zapadalność na WZW-C jest wielokrotnie wyższa niż w Polsce i innych krajach europejskich, co pokazuje, że można i należy podejmować działania ograniczające szerzenie się tej choroby.

W konferencji uczestniczyło ponad 300 osób, a całe wydarzenie było transmitowane na żywo poprzez stronę internetową www.jestemswiadom.org oraz fanpage’u kampanii na Facebooku.

Omawiana problematyka obejmowała m.in. kwestie optymalizacji diagnostyki i leczenia zakażeń HCV, prewencji zagrożeń instytucjonalnych związanych z zakażeniem HCV, zwiększenia świadomości społecznej oraz działań edukacyjnych wśród reprezentantów zawodów medycznych i niemedycznych, zakażeń HCV u osób uzależnionych oraz założenia do długofalowej strategii przeciwdziałania zakażeniom HCV i zwalczania WZW-C w Polsce.

Eksperci Projektu KIK/35 "Zapobieganie zakażeniom HCV" podkreślili, że liczba osób przewlekle zakażonych HCV w Polsce wynosi według szacunków około 165 tys., ale przyjąć należy, że może ona sięgać nawet 200 tys. Ponadto, blisko 80% zakażonych HCV w Polsce nie wie o tym, że rozwija się u nich wirusowe zapalenie wątroby typu C (WZW-C). Choroba rozwija się często przez wiele lat w ukryciu. Do potwierdzenia zakażenia konieczne jest przeprowadzenie badania diagnostycznego w kierunku HCV. Przeciw WZW-C nie można się zaszczepić, ale możliwe jest już skuteczne, pełne wyleczenie. Zwrócono uwagę na potrzebę aktualizacji wiedzy pracowników zawodów medycznych w zakresie epidemiologii HCV i dostępnych, nowoczesnych terapii WZW-C.
 
facebook linkedin twitter
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.