Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
Przeciwciała monoklonalne przeciw CGRP przyszłością leczenia migreny
Źródło: DM/obgyn.onlinelibrary.wiley.com/thelancet.com/journals/www.alderbio.com
Autor: Marta Koblańska |Data: 10.09.2018
 
 
Migrena to częsta i niekiedy bardzo uciążliwa choroba, bardzo upośledzająca codzienne funkcjonowanie. Z tego względu poszukuje się coraz doskonalszych leków, które nie tylko zmniejszą nasilenie dolegliwości w czasie napadu, ale także zmniejszą ich częstość. Niedawno ukazało się doniesienie o przeciwciałach monoklonalnych przeciwko peptydowi pochodnemu genowi kalcytoniny (CGRP) - należą do nich m.in. eptinezumab, erenumab, frenamezumab, galcanezumab.
Uznaje się, że lek przeciwmigrenowy powinien osiągnąć co najmniej 50-procentową odpowiedź, by uznać go za skuteczny. Na łamach czasopisma The Journal of Head and Face Pain ukazało się doniesienie o wpływie eptinezumabu na jakość życia chorych na migrenę.

Porównano osoby chore na migrenę poddane terapii przeciwciałem monoklonalnym (300mg eptinezumabu) lub placebo, następnie po 4 i 12 miesiącach badani ocenili swoją jakość życia za pomocą kwestionariuszy SF-36 (Short Form Health Survey ) i HIT-6 (the Headache Impact Test).

Powyżej 75-procentowa odpowiedź na leczenie (wg SF-36) została osiągnięta istotnie częściej w grupie przyjmującej eptinezumab niż w tej przyjmującej placebo. Ponadto, znacznemu zmniejszeniu uległo nasilenie dolegliwości bólu głowy (oceniane poprzez HIT-6). Liczba dni w miesiącu, w których wystąpiły epizody migreny oraz sama liczba epizodów także okazały się mniejsze.

Pojawia się coraz więcej pozytywnych doniesień o skuteczności tej grupy leków; producentem wyżej wspomnianego eptinezumabu jest Alder BioPharmaceuticals. Status aktualnych badań nad lekiem możecie Państwo śledzić tutaj
 
© 2019 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe