Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Przeliczmy alergię na pieniądze

Wyślij:
Udostępnij:
Redaktor: Iwona Konarska
|
Źródło: Cawood AL, R Meyer, Grimshaw KE, Sorensen K, Acosta-Mena D, Stratton RJ The health economic impact of cow's milk allergy in childhood: A retrospective cohort study Clin Transl Allergy. 2022 Aug;12(8):e12187.doi: 10.1002/clt2.12187
Leczenie alergii na mleko krowie jest kosztowne dla rodzin i systemów opieki zdrowotnej, głównie ze względu na koszty leków receptowych – wynika z badań przeprowadzonych w Wielkiej Brytanii.
Jak stwierdziła główna autorka badania, dr Abbie L. Cawood, kierownik ds. naukowych w Nutricia Ltd w Trowbridge, badanie dostarczyło „nowych dowodów na znaczne obciążenie zdrowotne alergii na mleko krowie u dzieci”.

– Alergia na mleko krowie wymaga wykluczenia białka mleka krowiego z diety. Podczas gdy mleko matki pozostaje idealnym źródłem składników odżywczych u niemowląt z alergią na mleko krowie, niemowlęta, które nie są karmione wyłącznie piersią, wymagają mieszanki hipoalergicznej – dodaje Cawood.

Alergia na mleko krowie (cow milk allergy – CMA), odpowiedź immunologiczna na jedno lub więcej białek mleka krowiego, jest jedną z najczęstszych alergii pokarmowych wieku dziecięcego i dotyka 2–5 proc. niemowląt w Europie. Autorzy badania stwierdzają, że zarządzanie nią obejmuje unikanie białka mleka krowiego i leczenie możliwych powiązanych schorzeń żołądkowo-jelitowych, skóry, układu oddechowego i innych chorób alergicznych.

Zespół Cawood dla uzyskania potrzebnych danych zwrócił się do The Health Improvement Network (THIN), do której należała baza danych Cegedim Rx, zawierająca dane 2,9 mln anonimowych danych pacjentów. Wybrano 7000 rekordów obejmujących przypadki z 5 lat (2015–2020). Badacze dokonali analizy recept oraz kontaktów z pracownikami służby zdrowia na podstawie odczytania kodów diagnozy oraz przepisanych leków. W ten sposób porównali koszty opieki zdrowotnej dzieci z alergią na mleko krowie z kosztami terapii dzieci bez alergii. Mniej więcej połowę uczestników stanowili chłopcy, a średni okres obserwacji wyniósł 4,2 roku.

Jak stwierdzono, podstawową grupą leków stosowanych u dzieci z alergią na mleko krowie były leki przeciwrefluksowe. W stosunku do grupy dzieci zdrowych było ich o 500 proc. więcej. Dzieci z alergią na mleko krowie potrzebowały znacznie więcej kontaktów z opieką zdrowotną niż dzieci bez CMA.

Alergia na mleko krowie wiązała się z dodatkowymi potencjalnymi kosztami opieki zdrowotnej w wysokości 1381,53 funta brytyjskiego na osobę rocznie. Przewidując populację niemowląt w Wielkiej Brytanii, CMA mogło zwiększyć roczne koszty opieki zdrowotnej o ponad 25,7 mln funtów w całym kraju.

Opracowanie: Marek Meissner
 
facebook linkedin twitter
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.