Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Przybyło rodziców odmawiających szczepień swoich dzieci

Wyślij:
Udostępnij:
Redaktor: Iwona Konarska
|
Źródło: Piotr Nowak/PAP
W ciągu siedmiu lat nastąpił siedmiokrotny przyrost liczby rodziców odmawiających szczepień swoich dzieci – czytamy w „Kurierze Lubelskim”.
W 2014 r. lubelski sanepid zanotował 717 rodziców, którzy uchylili się od zaszczepienia dziecka, rok późnej liczba ta wyniosła 1083, w 2019 r. – 3869, by w roku 2021 osiągnąć 4,8 tys.

– A zatem w ciągu 7 lat nastąpił 7-krotny przyrost osób odmawiających szczepień – czytamy w „Kurierze Lubelskim”.

Opisując konsekwencje grożące za uchylanie się od obowiązku szczepienia, gazeta wskazała, że sanepid wysyła upomnienie będące wezwaniem do wykonania szczepienia. W 2021 r. lubelski sanepid wysłał 110 takich upomnień.

Gdy upomnienie nie skutkuje, Państwowa Inspekcja Sanitarna kieruje sprawę na drogę postępowania egzekucyjnego. Organem egzekucyjnym jest wojewoda. W 2021 r. sanepid skierował do wojewody 171 wniosków o ukaranie.

Mówiąc o przyczynach zjawiska, ordynator oddziału chorób zakaźnych dziecięcych w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Wojewódzkim im. Jana Bożego w Lublinie dr Barbara Hasiec wymieniła modę na tzw. ekologiczne życie, którego częścią jest przekonanie, że lepiej przechorować chorobę, niż się zaszczepić.

– Z drugiej strony ludzie dawno nie widzieli chorób zakaźnych, a rodzice zapomnieli, że nawet zwykła ospa wietrzna może być zagrożeniem życia dla dziecka – wyjaśniła.

Dr Anita Majchrowska z Zakładu Nauk Humanistycznych i Medycyny Społecznej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, szukając przyczyn, wskazała na rozwijający się trend demedykalizacyjny, który jest odpowiedzią na postępujący proces medykalizacji życia społecznego.
 
facebook linkedin twitter
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.