SPECJALIZACJE LEKARZ POZ
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy
Partner serwisu
Wyślij
Udostępnij:
 
 
Rzecznik Praw Pacjenta interweniuje w sprawie e-zwolnień po zasygnalizowaniu problemów przez PPOZ
Źródło: mat press/MK
Autor: Marta Koblańska |Data: 28.11.2018
 
 
Rzecznik Praw Pacjenta Bartłomiej Chmielowiec zwrócił się do ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego oraz minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbiety Rafalskiej o zajęcie stanowiska w sprawie trudności z obligatoryjnym wdrożeniem od 1 grudnia elektronicznych zwolnień lekarskich. Wcześniej z prośbą o interwencję do Rzecznika Praw Pacjenta zwrócili się lekarze i świadczeniodawcy skupieni w Porozumieniu Pracodawców Ochrony Zdrowia.
Zgodnie ze stanowiskiem Rady Powiatów PPOZ – podmioty podstawowej opieki zdrowotnej, prowadzące działalność leczniczą, nie są przygotowane na stosowanie zwolnień lekarskich wyłącznie w formie elektronicznej. Zdaniem PPOZ poważną przeszkodą są: braki organizacyjne, finansowe, brak odpowiedniej sieci informatycznej gwarantującej sprawność działania systemu, podeszły wiek lekarzy, a przede wszystkim braki kadrowe – co sprawia, że funkcjonowanie e-ZLA w placówkach poz jest całkowicie niemożliwe

–Obawiamy się, że przymusowa informatyzacja pozbawi miliony Polaków swoich lekarzy. Już dziś docierają do nas informacje, że najstarsi lekarze zamierzają zrezygnować z pracy. Dla nas, podstawowej opieki zdrowotnej, która od lat boryka się z dramatycznymi brakami kadrowymi, szczególnie w mniejszych miejscowościach (zamykanie przychodni!!!) - odchodzenie z pracy kolejnych lekarzy pogłębi kryzys i drastycznie pozbawi pacjentów fachowej opieki zdrowotnej. Obawiamy się, że od 1 grudnia chaos dopiero się zacznie, a najbardziej odczują go pacjenci! - uzasadniała w piśmie do Rzecznika Praw Pacjenta Bożena Janicka, prezes PPOZ.

Porozumienie Pracodawców Ochrony Zdrowia zaapelowało o konieczność pozostawienia fakultatywnej (dobrowolnej, nieobowiązkowej) formy wystawiania zwolnień lekarskich lub alternatywne przejęcie tych czynności informatycznych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

19 listopada o wyjaśnienie wątpliwości dotyczących obligatoryjnego wdrożenia e-zwolnień Rzecznik Praw Pacjenta (uwzględniając uwagi lekarzy PPOZ, a przede wszystkim interes pacjentów) zwrócił się do Łukasza Szumowskiego oraz Elżbiety Rafalskiej.
 
© 2019 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe