SPECJALIZACJE LEKARZ POZ
 
Partner serwisu
Wyślij
Udostępnij:
 
 
Rzecznik Praw Pacjenta zgłasza uwagi do nowych deklaracji POZ
 
Działy: Aktualności
Zdaniem Rzecznika w deklaracji należy uwzględnić możliwość podania danych osobowych wszystkich przedstawicieli ustawowych małoletniego pacjenta.
- Należy brać pod uwagę, że przedstawicieli ustawowych może być dwóch, jednak nie muszą nosić tego samego nazwiska. Z moich ustaleń wynika, że brak informacji w dokumentacji medycznej o danych osobowych obojga rodziców bywa przyczyną odmowy udzielenia świadczenia – stwierdził Bartłomiej Chmielowiec, Rzecznik Praw Pacjenta.

Taka sytuacja ma miejsce, kiedy na wizytę przychodzi rodzic, którego dane nie są umieszczone w dokumentacji medycznej dziecka. Personel medyczny nie ma możliwości w inny sposób określić osoby przedstawiciela ustawowego, niż poprzez sprawdzenie danych w dokumentacji medycznej pacjenta, porównując ją z dokumentem tożsamości opiekuna dziecka.

Obowiązkiem personelu medycznego jest sprawdzenie czy osoba, która przyszła z dzieckiem do poradni czy szpitala, jest osobą uprawnioną do działania w imieniu dziecka. Możliwość zamieszczenia w deklaracji wyboru świadczeniodawcy informacji o danych osobowych wszystkich przedstawicieli ustawowych dziecka, pozwoli na jeszcze lepszą ochronę praw małego pacjenta w trakcie udzielanych mu świadczeń zdrowotnych – powiedział Bartłomiej Chmielowiec. Proponowana zmian powinna tez ułatwić personelowi medycznemu dokonanie oceny czy osoba, pod opieką której znajduje się dziecko w podmiocie leczniczym, jest władna do wyrażania zgody na leczenie dziecka.
 
© 2018 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe