Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Sen przy sztucznym świetle sprzyja rozwojowi otyłości

Źródło: Damian Matusiak/https://jamanetwork.com/journals/jamainternalmedicine/article-abstract/2735446
Autor: Marta Koblańska |Data: 17.06.2019
 
 
Narastająca fala otyłości skłania naukowców nie tylko do poszukiwania skutecznych sposobów jej zwalczania, lecz także do poszukiwania czynników do niej predysponujących. Na łamach jednego z najbardziej prestiżowych czasopism naukowych na świecie opublikowano wyniki badania na ponad 40-tysięcznej populacji, które dowodzi, że jedną z przyczyn otyłości może być nadmierna ekspozycja na sztuczne oświetlenie.
Amerykańscy badacze z National Institutes of Health w Północnej Karolinie na łamach The JAMA Internal Medicine przedstawili prospektywne badanie obserwacyjne na populacji kobiet w wieku 35-74 lat, które nie chorowały na choroby nowotworowe i sercowo-naczyniowe oraz nie pracowały w systemie zmianowym. Sprawdzono, na ile ekspozycja na sztuczne oświetlenie w czasie snu (brak światła, niewielkie źródło światła w pokoju, światło na zewnątrz pokoju, światło lub telewizor w pokoju) sprzyja rozwojowi otyłości. Follow-up prowadzono przez okres 6 do 12 lat.

W badaniu wzięły udział aż 43 722 kobiety (średnia wieku 55,4±8,9 lat). Okazało się, że jakakolwiek ekspozycja na sztuczne oświetlenie podczas snu jest dodatnio skorelowana z występowaniem otyłości - odnotowano wzrost wykładników nadmiernej masy ciała za pomocą BMI (średnio o 3%), obwodu pasa (12%) i wskaźnika WHR (4%; p<0,001) w tej subpopulacji. W porównaniu z brakiem oświetlenia, spanie przy telewizorze lub źródle światła w pokoju wiązało się z co najmniej 5-kilogramowym przyrostem masy ciała, wzrostem BMI o 10% lub więcej oraz wzrostem ryzyka nadwagi i otyłości.
 
facebook linkedin twitter
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe