Specjalizacje, Kategorie, Działy

Spadek dochodów to wzrost ryzyka sercowo-naczyniowego

Udostępnij:
Stan zdrowia jest w głównej mierze wypadkową modyfikowalnych czynników, takich jak odpowiednia dieta, aktywność fizyczna, brak nałogów oraz poddawanie się zalecanym badaniom profilaktycznym. Jak wynika z publikacji w prestiżowym The JAMA Cardiology jednym z determinantów ryzyka chorób sercowo-naczyniowych, będących najczęstszą przyczyną zgonów, jest wysokość dochodów.
Wieloośrodkowy zespół badaczy ze Stanów Zjednoczonych między 1987 a 2016 rokiem obserwował 8989 dorosłych osób w celu oceny zależności między wysokością dochodów a ryzykiem sercowo-naczyniowym. Uczestników badania ARIC (The Atherosclerosis Risk In Communities) podzielono na grupy w zależności od tego, czy dochód ich gospodarstwa domowego spadł o więcej niż 50% (spadek dochodu), pozostał niezmieniony/zmienił się mniej niż 50% (dochód niezmieniony), czy wzrósł o ponad 50% (wzrost dochodu) powyżej średniej w ciągu 6 lat od początku badania.

Spośród 8989 osób 900 (10%) doświadczyło spadku dochodów, 6284 osiągało w miarę stałe dochody, a u 1805 odnotowano ich wzrost. Okazało się, że osoby z obniżonym dochodem doświadczyły znacznie wyższego ryzyka wystąpienia poważnego incydentu sercowo-naczyniowego (takiego jak udar mózgu, zawał serca lub nawet zgon) w porównaniu z tymi, których dochody pozostały względnie niezmienione (HR 1,17). Z kolei osoby o rosnących zarobkach charakteryzowały się znacznie niższym ryzykiem (HR 0,86).
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.