SPECJALIZACJE LEKARZ POZ
 
Partner serwisu
Wyślij
Udostępnij:
 
 
Szczepienie ochronne najlepszą profilaktyką
 
Działy: Aktualności
Przed wakacyjnym wyjazdem warto zawczasu zabezpieczyć się przed groźnymi chorobami, a najskuteczniejszym sposobem pozostają szczepienia ochronne. Istnieje cała lista szczepień obowiązkowych i zalecanych dla podróżujących w egzotyczne kraje. O profilaktyce powinny jednak także pomyśleć osoby, wybierające się na urlop w kraju.
Lekarze Porozumienia Zielonogórskiego zachęcają do zaszczepienia się przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu - groźnej chorobie, przenoszonej przez kleszcze.

- Warto się zaszczepić przeciwko KZM, zwłaszcza wtedy, gdy wyruszamy w rejony leśne na obszarach endemicznego występowania zachorowań na kleszczowe zapalenie mózgu - mów Joanna Szeląg. - W Polsce są to województwa: podlaskie, mazursko–warmińskiego, dolnośląskie, małopolskie. Pamiętajmy jednak, że kontakt z zakażonym kleszczem może się zdarzyć wszędzie. Wybierając się w plener powinniśmy się odpowiednio brać, a po powrocie do domu wziąć prysznic i dokładnie obejrzeć całe ciało. To podstawowe zasady profilaktyki, ale najskuteczniejsze jest szczepienie. Kleszcze przenoszą różne choroby, a szczepionkę mamy tylko przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu. Jest to bardzo ciężka choroba centralnego układu nerwowego, szczepienie najlepiej przed nią zabezpieczy.

Pełną ochronę przed KZM zapewniaj przyjęcie trzech dawek szczepionki. Pierwszą z nich najlepiej przyjąć zimą, ale jeśli ktoś tego nie zrobił, a wybiera się w rejony endemiczne, może (i powinien) zrobić to przed wyjazdem. W Polsce nie jest to szczepienie obowiązkowe, a jedynie zalecane, więc jest odpłatne. Szczepionka jest dostępna wyłącznie na receptę. Do szczepienia kwalifikuje lekarz.
 
© 2018 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe