SPECJALIZACJE LEKARZ POZ
 
Partner serwisu
Wyślij
Udostępnij:
 
 
Szykuje się nowy lek na cukrzycę typu 2?
 
Działy: Aktualności
Mało znany lek na astmę amleksanoks może stać się użyteczny w leczeniu cukrzycy typu 2, wynika z publikacji Cell Metabolism. Wyniki wykazał, że stosowanie preparatu przez 12 tygodni wiąże się z istotną redukcją hemoglobiny glikowanej u niektórych chorych z otyłością i cukrzycą typu 2 oraz chorych na niealkoholowe stłuszczenie wątroby NAFLD.
Zdaniem ekspertów lek może przynieść korzyści chorym na cukrzycę typu 2 właśnie ze względu na obniżanie poziomu hemoglobiny glikowanej w relatywnie krótkiej próbie. Co więcej, wykazano, że lek zmienia ekspresję 1100 genów, ale tutaj nadal niezbędne są badania.

Amleksanoks powstał w Japonii w 1980 roku w celu leczenia astmy i alergicznego nieżytu nosa. Jednakże wymaga przyjmowania trzy razy dziennie i nigdy nie został wprowadzony na rynek amerykański. Nawet w Japonii ordynowanie tego leku było nieznaczne.

Jednakże dokładny mechanizm działania leku nigdy wcześniej nie został w pełni przebadany aż do próby opisanej w Cell Metabolism. Randomizowane, podwójnie zaślepione badanie objęło 42 otyłych chorych z cukrzycą typu 2 oraz NAFLD, którzy przyjmowali 50 mg leku trzy razy dziennie bądź stosowali placebo.

Około jednej trzeciej uczestników wykazało zdecydowaną odpowiedź na preparat z redukcją hemoglobiny glikowanej o wartość równą i większą 0,5 punktów procentowych, co okazało się różnicą istotną w porównaniu z placebo.
 
© 2018 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe