LEKARZ POZ
Choroby układu moczowo-płciowego
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Trimetyloamina hitem doniesień nefrologicznych 2016

Źródło: MK/MB
Autor: Mariusz Bryl |Data: 11.01.2017
 
 
Największym „hitem” nefrologicznym 2016 roku były doniesienia dotyczące trimetyloaminy, cząsteczki powstającej z pokarmów, której tlenek jest odpowiedzialny m.in. za uszkodzenie nerek – mówi prof. Kazimierz Ciechanowski z Kliniki Nefrologii, Transplantologii i Chorób Wewnętrznych PUM w Szczecinie.
W powstawaniu i przetwarzaniu trimetyloaminy biorą także udział bakterie jelitowe – złe bakterie. Metabolizm może być także fizjologiczny i zależy m.in. od przesączania kłębuszkowego oraz od rodzaju flory bakteryjnej. Doniesienia na temat trimetyloaminy TMA w czasopismach kardiologicznych pojawiły się wcześniej niż w nefrologicznych, ale już wiadomo, że stężenie tlenku TMA w przewlekłej chorobie nerek jest wyższe niż u człowieka zdrowego. Tymczasem im wyższe jest stężenie – tym wyższe ryzyko zgonu. Podobnie wraz z postępem PCHN stężenie TMA wzrasta a obniża się stężenie jej prekursorów – betainy. Różnice w przeżyciu zależą od stężenia TMAO.
Najlepszą metodą na stężenie TMAO jest przeszczepienie nerki tym bardziej, ze po takiej operacji modyfikacji także ulega flora bakteryjna w jelitach.
TMAO to toksyna mocznicowa, która dializuje się inaczej niż mocznik. Tlenek trimetyloaminy stanowi więc niezależny szkodliwy czynnik w chorobie nerek.
Co było „kitem”? Praca naukowców z Tajwanu, że stężenie siarczanu indoksylu wpływa na drożność przetoki dializacyjnej.
Wykład został wygłoszony podczas konferencji Top Nephrological Trends.
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe