SPECJALIZACJE LEKARZ POZ
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy
Partner serwisu
Wyślij
Udostępnij:
 
 
Upały wpływają na wzrost samobójstw
Źródło: Stanford News/AK
Autor: Alicja Kostecka |Data: 31.07.2018
 
 
Rosnące średnie temperatury mogą prowadzić do znacznego wzrostu liczby samobójstw zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i w Meksyku, sugerują wyniki badania opublikowane w Nature Climate Change.
Po porównaniu historycznych temperatur z danymi na temat samobójstw w obu krajach, badacze odkryli silne powiązanie między wzrastającą temperaturą a rosnącymi wskaźnikami samobójstw. Badacze zauważają, że efekt ten może oznaczać tysiące dodatkowych zgonów spowodowanych zmianami klimatycznymi w całym regionie do 2050 r.

Samobójstwa są wiodącą przyczyną śmierci na całym świecie, a ich liczba w USA i innych bogatych krajach rośnie. Lepsze zrozumienie ich przyczyn jest priorytetem dla zdrowia publicznego, uważają naukowcy z Uniwersytetu Stanford w Kalifornii.

Badacze porównali dane o temperaturze i samobójstwach na przestrzeni wielu lat w USA i Meksyku, aby wyodrębnić rolę, jaką pełniła temperatura w porównaniu z innymi czynnikami w samobójstwach. Zespół badawczy uważnie przeanalizował także język używany w ponad pół miliarda aktualizacji na Twitterze w tweetach, aby jeszcze bardziej potwierdzić wpływ, jaki gorąca pogoda może mieć na samopoczucie psychiczne. Tweety zostały przeanalizowane w celu znalezienia korelacji między wyższymi temperaturami a słowami, takimi jak "samobójcze", "samotne" lub "uwięzione".

Wyniki sugerują, że w przypadku wzrostu średniej temperatury o jeden stopień Celsjusza, średnia miesięczna liczba samobójstw w USA wzrosła o prawie 1%, a w Meksyku o nieco ponad 2%.

Naukowcy oceniają, że skutki te nie zmniejszają się z upływem czasu, co sugeruje, że ludzie nie przystosowali się do przyszłości. W związku z tym przewidują, że do 2050 r. całkowita zmiana klimatu może doprowadzić do dziesiątków tysięcy dodatkowych samobójstw.
 
© 2019 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe