LEKARZ POZ
Choroby układu moczowo-płciowego
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy

W jaki sposób można pomóc osobom skarżącym się na świąd w przebiegu przewlekłej choroby nerek?

Wyślij:
Udostępnij:
Autor: Andrzej Kordas
|
Źródło: J Dermatol. 2015 Apr 28. doi: 10.1111/1346-8138.12895. Effect of topical vitamin D on chronic kidney disease-associated pruritus: An open-label pilot study. Jung KE1, Woo YR, Lee JS, Shin JH, Jeong JU, Koo DW, Bang KT.
Miejscowo podawana witamina D zmniejsza nasilenie świądu u osób z zaawansowaną niewydolnością nerek.
Jedną z uciążliwych dolegliwości, na które mogą się skarżyć pacjenci ze schyłkową niewydolnością nerek jest świąd. Według niedawnych doniesień naukowych z jego etiologią może być związany niedobór witaminy D. Na łamach Journal of Dermatology koreańscy lekarze donoszą, że jej miejscowe stosowanie może być łatwym i bezpiecznym sposobem na ustąpienie świądu.

Określenie efektu takiego postępowania było celem właśnie opublikowanego badania. W pracy tej brało udział 23 pacjentów ze świądem pojawiającym się w przebiegu zaawansowanej niewydolności nerek. Uczestnicy byli proszeni o miejscowe aplikowanie kalycpotriolu (Daivonex) albo innej, obojętnej substancji dwa razy dziennie przez miesiąc. Co 2 tygodnie natomiast lekarze dokonywali oceny skuteczności oraz bezpieczeństwa prowadzonych działań. W tym celu wykorzystywane były badania dermatoskopowe oraz kwestionariusze dotyczące nasilenia świądu. Badania dermatoskopowe wskazywały na znaczącą poprawę pod względem suchości skóry u pacjentów stosujących witaminę D w porównaniu do osób z drugiej grupy. Także dane z kwestionariuszy wykazały, że zarówno po 2, jak i po 4 tygodniach miejscowego aplikowania witaminy D następowało znaczące zmniejszenie odczuwanego świądu.

Warto zauważyć, że podczas całego badania nie odnotowano wystąpienia żadnych efektów ubocznych terapii. Wydaje się więc, że miejscowe stosowanie pochodnych witaminy D może być skutecznym i bezpiecznym postępowaniem niosącym ulgę pacjentom ze świądem związanym z przewlekłą chorobą nerek.
 
facebook linkedin twitter
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.