Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

W ostatnich latach nastąpił znaczny postęp w leczeniu cukrzycy

Autor: Alicja Kostecka |Data: 16.06.2017
 
 
– Bez edukacji pacjentów nie da się skutecznie leczyć zarówno cukrzycy typu pierwszego, jak i cukrzycy typu drugiego – mówi prof. dr hab. Aleksandra Araszkiewicz, z Kliniki i Katedry Chorób Wewnętrznych i Diabetologii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. – Ważne jednak, aby pacjenci z cukrzycą typu pierwszego od początku byli leczeni przez lekarza specjalistę w diabetologii.
W związku z tym, że w ostatnich latach dokonał się znaczący postęp zarówno w diagnozowaniu, jak i leczeniu cukrzycy typu pierwszego oraz cukrzycy typu drugiego, obserwuje się obniżenie powikłań występujących w tej chorobie, szczególnie w zakresie retinopatii i neuropatii. Lekarz dysponują nowymi możliwościami w zakresie tomografii koherentnej umożliwiającej ocenę dna oka oraz nieinwazyjnego obejrzenia nerwów w rogówce lub biopsji.

Lekarz POZ są coraz czujniejsi w wykrywaniu i diagnozowaniu chorych z cukrzycą. Badania przesiewowe pacjentów do katem cukrzycy po 45 roku życia powinny być prowadzone co trzy lata, a u pacjentów z czynnikami ryzyka – co roku.

/vimeo.com/220291980
 
facebook linkedin twitter
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.