Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Wieloskładnikowy preparat jako prewencja chorób sercowo-naczyniowych u osób z grupy ryzyka

Źródło: DM/NEJM
Autor: Marta Koblańska |Data: 03.10.2019
 
 
Choroby sercowo-naczyniowe nie biorą się znikąd - do ich powstawania prowadzą głównie niezdrowe nawyki. Edukowanie pacjentów prowadzących niehignieniczny tryb życia to bardzo trudne zadanie, a nawet przy pomyślnym rezultacie efekty zmiany trybu życia nie są natychmiastowe. Ważne i interesujące dane pojawiły się na łamach prestiżowego The New England Journal of Medicine.
Schorzenia sercowo-naczyniowe częściej występują u osób o niskim statusie socjoekonomicznym, ponadto w tej grupie pacjentów trudniej wdraża się profilaktykę pierwotną. Na rozwiązanie tego problemu wpadli naukowcy z Vanderbilt University, którzy przeprowadzili randomizowane badanie na grupie pacjentów bez chorób, jednak z obecnymi czynnikami ryzyka sercowo-naczyniowego. 303 pacjentów o niskim statusie socjoekonomicznym (u 3/4 z nich dochody poniżej 15 tys. dolarów rocznie; 96% stanowili mężczyźni pochodzenia Afroamerykańskiego) przydzielono do grupy badawczej, której podawano wieloskładnikową tabletkę (atorwastatyna w dawce 10mg, amlodypina 2,5mg, losartan 25mg i hydrochlorotiazyd 12,5mg) lub do grupy kontrolnej, nad którą sprawowano standardową opiekę. Po roku sprawdzono, która z grup charakteryzuje się wyższym ryzykiem sercowo-naczyniowym.

Miesięczny koszt terapii preparatem wieloskładnikowym wyniósł 26 USD. Wyjściowo w całej populacji średnie szacowane 10-letnie ryzyko sercowo-naczyniowe wynosiło 12,7%, ciśnienie krwi 140/83 mmHg, a poziom cholesterolu LDL wynosił 113 mg/dl. Po zakończeniu terapii średnie ciśnienie skurczowe krwi zmniejszyło się o 9 mmHg w grupie badawczej w porównaniu z 2 mmHg w grupie kontrolnej; różnica okazała się istotna statystycznie (p=0,003). Średni poziom cholesterolu LDL spadł o 15 mg/dl w grupie otrzymującej tabletkę wieloskładnikową w porównaniu z 4 mg/dl w grupie poddanej zwykłej opiece (p<0,001).

Nie wiadomo jeszcze, jak takie postępowanie wpłynęłoby na śmiertelność, ale powyższe badanie pokazuje, że zwłaszcza wśród osób, u których skuteczne wdrożenie zasad profilaktyki pierwotnej jest trudne wieloskładnikowy preparat poprawia parametry sercowo-naczyniowe.
 
facebook linkedin twitter
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe