SPECJALIZACJE LEKARZ POZ
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy
Partner serwisu
Wyślij
Udostępnij:
 
 
Witamina D3 pomocna w odbudowie układu sercowo-naczyniowego?
 
Działy: Aktualności
Nowe badanie przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Ohio rzuca więcej światła na możliwości regeneracyjne układu sercowo-naczyniowego. Badanie wykazało, że witamina D3 może w sposób znaczący przyczynić się do regeneracji uszkodzeń układu sercowo-naczyniowego, które zostały spowodowane chorobami takimi jak nadciśnienie, cukrzyca, czy miażdżyca.
Zdaniem badaczy, generalnie witamina D3 jest związana z kośćmi, jednakże w ostatnich latach klinicyści rozpoznali, że wielu chorych po zawale serca cierpi na deficyt witaminy D3. Nie oznacza to, że deficyt został spowodowany zawałem, ale zwiększa on ryzyko zawału serca. Badacze wykorzystali nanosensory w celu uwidocznienia dlaczego witamina D3 może przynosić korzyści szczególnie dla funkcjonowania i odbudowy układu sercowo-naczyniowego.

Zespół opracował unikalne nanosensory i systemy pomiarowe wykorzystujące nanosensory, które są około 1000 razy mniejsze niż średnica ludzkiego włosa w celu śledzenia wpływu witaminy D3 na pojedynczą komórkę śródbłonka, komponentu regulującego funkcje życiowe układu sercowo-naczyniowego. Głównym odkryciem badania jest to, że witamina D3 jest silnym stymulatorem tlenku azotu, który jest główną molekuła sygnalizującą w systemie regulowania przepływu krwi oraz zapobieganiu formowaniu się zakrzepów. Co więcej, witamina D3 znacząco redukuje poziom stresu oksydacyjnego w układzie sercowo-naczyniowym.

Co najważniejsze, badanie wykazuje, że leczenie witaminą D3 może istotnie odbudować uszkodzenia układu sercowo-naczyniowego spowodowane nadciśnieniem, miażdżycą, czy cukrzycą, co również redukuje ryzyko zawału.
 
© 2019 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe