SPECJALIZACJE LEKARZ POZ
 
Partner serwisu
Wyślij
Udostępnij:
 
 
Wysoki poziom cukru u matki powoduje niedojrzałość komórek serca u dziecka
 
Działy: Aktualności
Badacze z Eli i Edythe Broad Center of Regenerative Medicine oraz Wydziału Komórek Macierzystych UCLA odkryli jak wysokie poziomy cukru zarówno z powodu cukrzycy jak i innych przyczyn zatrzymują normalne dojrzewanie komórek serca. To pomaga wyjaśnić dlaczego dzieci kobiet z cukrzycą są bardziej narażone na rozwój wrodzonych chorób serca.
W czasie rozwoju komórki serca są narażone na atak wysokich poziomów glukozy i generują więcej blokad DNA niż zwykle, co prowadzi raczej do ich reprodukcji niż dojrzewania. Zdaniem badaczy wysoki poziom cukry jest nie tylko niezdrowy dla dorosłych, ale niezdrowy dla rozwijającego się płodu a poprzez zrozumienie tego mechanizmu można pracować na ewentualnymi terapiami.

Chociaż genetyka odgrywa ogromna rolę w rozwoju wrodzonych chorób serca, to jednak czołowym niegenetycznym czynnikiem jest cukrzyca matki podczas ciąży. Dzieci takich matek plasują się w grupie pięć razy większego ryzyka rozwoju tych schorzeń niż inne dzieci. Jednak naukowcy nie byli w stanie precyzyjnie określić wpływu glukozy na rozwijający się płód.

Badacze wykorzystali w laboratorium ludzkie komórki macierzyste z embrionów w celu wzrostu komórek mięśnia sercowego lub kardiomiocyty, aby narazić je na różne poziomy glukozy. Komórki, które zetknęły się z niskimi poziomami cukru dojrzewały normalnie, ale te narażone na wysokie poziomy glukozy dojrzewały później lub wcale generując w zamian więcej niedojrzałych komórek.
 
© 2018 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe