LEKARZ POZ
Choroby układu oddechowego
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy

Wyzwania związane z leczeniem astmy

Udostępnij:
O tym, że kryteria kliniczne stanowią podstawę rozpoznania astmy, jakie czynniki wpływają na jej rozwój, leczeniu biologicznym astmy ciężkiej i nadziejach na drugi lek biologiczny –mówiła prof. Anna Bodzenta-Łukaszyk kierownik Kliniki Alergologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku podczas VII Kongresu Top Pulmonological Trends organizowanego przez wydawnictwo Termedia.
Prof. Anna Bodzenta-Łukaszyk w wystąpieniu prezentowała doniesienia, które zostały zaprezentowane podczas Europejskiej Akademii Alergologii i Immunologii Klinicznej w Barcelonie (czerwiec 2015) oraz w Amsterdamie (wrzesień 2015) ERS.
Co nowego w definicji astmy? Astma jest chorobą, która zwykle związana jest z przewlekłym zapaleniem dróg oddechowych. – Pomimo, że coraz częściej mówimy o fenotypach, endotypach astmy, to tak naprawdę w klinice rozpoznanie opieramy o kryteria kliniczne. Czyli objawy ze strony układu oddechowego typowe dla astmy – świsty, duszność, ucisk w klatce piersiowej oraz kaszel. Zwykle towarzyszy im obturacja dróg oddechowych. Kryteria kliniczne stanowią podstawę naszego rozpoznania. Na zjazdach eksperci podkreślali, że astma jest zbiorem różnych fenotypów. Można różnicować: astma wczesnodziecięca, powysiłkowy skurcz oskrzeli, astma alergiczna, nie alergiczna, o późnym początku, astma z otyłością, nie mniej kryteria kliniczne stanowią podstawę rozpoznania – mówiła.
Podczas wspomnianych konferencji eksperci dużo uwagi poświęcali interakcji czynników, które wpływają na to, że astma się rozwija. W procesie tym istotną rolę ogrywa genotyp, środowisko oraz leczenie. Im zostanie wcześniej wdrożone – szczególnie u dzieci – tym lepsza są jego efekty i później dojdzie do rozwoju astmy ciężkiej.
Na rozwój astmy mają także wpływ czynniki środowiskowe. – U dzieci i młodych osób dominuje astma o typie TH2, czyli astma alergiczna. Dobrze poddaje się leczeniu steroidami oraz lekami biologicznymi. Z wiekiem fenotyp TH2 przesuwa się w kierunku TH1, wówczas do dyspozycji jest termoplastyka – ciągle dyskusyjna i nie mająca określonego miejsca w leczeniu astmy oraz leki typu ultra-LAMA, antagoniści chemokin ¬– referowała.
Prof. Bodzenta-Łukaszyk odniosła się także do czynników ryzyka rozwoju astmy. – Dieta ma bardzo duży wpływ. Według ekspertów tzw. fast foody sprzyjają rozwojowi astmy, podobnie jak otyłość, nadużywanie leków – np. paracetamolu. Zaś u małych dzieci w przypadku występowania świstów nie powinno się nadużywać leków LABA. Zaleca się także zmniejszenie ilości cesarskich cięć, ponieważ sprzyjają rozwojowi astmy. Prewencją jest dłuższe karmienie dziecka piersią.
Podczas ERS rozdawano uczestnikom specjalny numer The Lancet, w którym zwrócono uwagę na astmę ciężką. Przedstawiono nową patogenezę zwracając szczególną uwagę na ogromny udział interleukin.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.