Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
Yale University: Masa ciała skorelowana z ciśnieniem krwi
Źródło: ScienceDaily/MK
Autor: Marta Koblańska |Data: 20.08.2018
 
 
BMI jest pozytywnie skorelowane z ciśnieniem krwi, wynika z trwającego badania 1,7 mln Chińczyków prowadzonego przez Yale Center for Outcomes Research and Evaluation w Chinach. Wyniki zostały opublikowane w JAMA Network Open.
U osób, które nie przyjmowały leków przeciwciśnieniowych, badacze zaobserwowali wzrost ciśnienia krwi o 0,8 do 1,7 Hg w przeliczeniu na każdą dodatkową jednostkę BMI. W sumie populacja ta miała średnie BMI 24,7 oraz średnie ciśnienie skurczowe na poziomie 136,5, co kwalifikuje te osoby do I grupy nadciśnienia według wytycznych American Heart Association.

Badacze notowali ciśnienie uczestników od września 2014 roku do czerwca 2017 roku, co obejmowało 22 tys. podgrup osób w wieku 35-80 lat, różnych płci, pochodzenia etnicznego, geografii, zawodu oraz tego, czy przyjmowali, czy nie leki przeciwciśnieniowe.

-Niesamowity rozmiar danych pozwala nam scharakteryzować zależność miedzy BMI oraz ciśnieniem krwi w wielu podgrupach, co w mniejszym badaniu nie byłoby możliwe – wyjaśniają naukowcy.

Wysokie ciśnienie krwi dotyka jednej trzeciej dorosłych Chińczyków, ale tylko u jednego na 20 tych nadciśnienie jest kontrolowane. Zdaniem badaczy, jeśli trend w kierunku otyłości i nadwagi zostanie w Chinach utrzymany, nadciśnienie stanie się głównym czynnikiem ryzyka.
 
© 2019 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe