Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Yale University: zanieczyszczenia powietrza mogą skutkować zawałami serca

Źródło: Sciencedaily/MK
Autor: Marta Koblańska |Data: 17.02.2020
 
 
Afiliowani przy Uniwersytecie Yale naukowcy odkryli, że nawet kilkugodzinne narażenie na zanieczyszczenia powietrza może spowodować zawał serca.
Badanie Yale jest pierwszym, które opublikowane w Environmental Health Perspectives przeprowadziło epidemiologiczne "śledztwo" na temat skutków narażenia na ultra-małe cząsteczki UFP i ich związku z zawałem serca. Potwierdza, że zanieczyszczenia powietrza mogą tu odgrywać rolę i zazwyczaj dzieje się tak w pierwszych godzinach wdychania powietrza o niskiej jakości.

Co o zawale?
Niedokrwienie mięśnia sercowego jest powszechnym schorzeniem na całym świecie. Ultra-małe cząsteczki UFP są o średnicy 100 nanometrów lub mniejsze i zazwyczaj pochodzą ze spalin samochodowych na terenach zurbanizowanych.

Jakie niebezpieczeństwo zanieczyszczeń?
UFP stwarzają ryzyko zdrowotne ze względu na swój mały rozmiar, dużą powierzchnię w korelacji do masy oraz zdolności wnikania do tkanek i przenikania do krwiobiegu. Już wcześniej odkryto ich wpływ na wywoływanie astmy.

Obecne badanie przeanalizowało dane 5898 pacjentów po zawale w ciągu 10 lat. Indywidualny przypadek zachorowania został zestawiony z zanieczyszczeniami w godzinie wystąpienia zawału serca oraz dostosowany do takich czynników jak dzień tygodnia, czy status socjoekonomiczny. Co się okazało? Istnieje zależność między narażeniem na zanieczyszczenia a zawałem serca tym większa im większa jest koncentracja UFP.
 
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe