Specjalizacje, Kategorie, Działy
Archiwum

Zdrowie Polaków 2022

Wyślij:
Udostępnij:
Autor: Iwona Konarska
|
Temat przewodni 4. Kongresu Zdrowie Polaków 2022 to „Profilaktyka zdrowotna i innowacyjne rozwiązania w ochronie zdrowia”. – Profilaktyka to nie akcja, to proces. Znajdziemy miejsce dla wszystkich, którzy zechcą się w niego włączyć – powiedział w trakcie inauguracji prof. Henryk Skarżyński, przewodniczący Rady Programowej Kongresu.
W trakcie sesji inauguracyjnej bardzo mocno wybrzmiała teza, że sytuacja ekonomiczna kraju zależy od stanu ochrony zdrowia.

Dotychczas silniej przebijała się teza odwrotna – że ochrona zdrowia, stan zdrowia społeczeństw zależą od zamożności kraju.

Tymczasem, jak podkreślał prof. Michał Kleiber, przewodniczący Polskiego Komitetu do spraw UNESCO, nawet jedna czwarta budżetu kraju może być pochodną dobrej opieki zdrowotnej. Takie wyliczenie wykonano dla krajów Unii Europejskiej. Absencje, wcześniejsze emerytury, renty – to wszystko jest balastem, którego można uniknąć lub go oddalić właśnie dzięki profilaktyce.

Prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS, określiła tę dbałość o zdrowie obywateli jako „optymalizację zdrowia pracowników”, służącą produktowi krajowemu brutto. Z punktu widzenia pracodawców wsparł ją dr Andrzej Mądrala.

Filip Nowak, prezes NFZ, apelował, aby nie postrzegać funduszu wyłącznie jako płatnika. NFZ jest też swego rodzaju inwestorem, bo finansuje programy profilaktyczne, m.in. pakiet badań dla czterdziestolatków.

Poza tym w oddziałach wojewódzkich NFZ są tzw. kioski profilaktyczne. W samoobsługowych punktach dorośli na miejscu wykonają najważniejsze pomiary medyczne, które określają ryzyko zachorowania na choroby cywilizacyjne. Profesjonalni doradcy zaproponują udział w programach profilaktycznych lub skorzystanie z bezpłatnych diet od NFZ.

Profilaktyka została powiązana z innowacyjnymi rozwiązaniami.

Jako idealny przykład prof. Kleiber podał szczepionki – szczególnie te stworzone do walki z koronawirusem, które opracowano w ciągu roku. – Lekarz albo będzie sięgał po nowe technologie, albo zastąpi go inny lekarz – podsumował ekspert.

Wypowiadano się nie tylko o pieniądzach. Prof. Marcin Wiącek, rzecznik praw obywatelskich, podkreślił, że ochrona zdrowia wiąże się z ochroną godności, a to jest sednem jego działalności.

Skargi dotyczące diagnostyki, przebiegu leczenia i zwykłego potraktowania pacjenta należą do najliczniejszych. Niepokój rzecznika budzi również fakt, że państwo gromadzi coraz więcej danych dotyczących ochrony zdrowia obywateli.

– Celem jest pokazanie współczesnych możliwości medycyny oraz budowanie postaw prozdrowotnych poprzez wdrażanie różnorodnych programów profilaktycznych. Ważne miejsce w dyskusji zajmie także prezentowanie różnych strategii działania instytucji państwowych, samorządowych, naukowych, klinicznych oraz grup ekspertów, organizacji pacjentów, które miały, mają, a w szczególności będą miały wpływ na kondycję naszego społeczeństwa – opisywał strategię kongresu prof. Henryk Skarżyński, gdy zapraszał na dwudniowe obrady. Dodał, że wszystkie te działania trzeba realizować w sytuacji ciągłego zagrożenia pandemią i kolejnymi mutacjami wirusa, ale i w coraz trudniejszej sytuacji zewnętrznej. Jednakże 4. Kongres Zdrowie Polaków to również szansa, by pokazać na arenie krajowej osiągnięcia naukowe i medyczne, nowe rozwiązania organizacyjne, edukacyjne. Żeby wyjść w przyszłość.

Dwa dni, dziesiątki debat i wykładów. I przekonanie, że żadne działanie profilaktyczne nie przyniesie sukcesu jeśli nie uda się zbudować postaw prozdrowotnych w społeczeństwie. Nie uda się również spłacić długu zdrowotnego, który ochrona zdrowia zaciągnęła w pandemii.

Wydawnictwo Termedia jest patronem medialnym dwudniowego kongresu.

Szczegółowy program wydarzenia dostępny jest na stronie www.kongres-zdrowiepolakow.pl.
 
facebook linkedin twitter
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.