LEKARZ POZ
Choroby układu krążenia
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy

Zdrowie: e-papieros obniża ryzyko chorób kardiologicznych u palaczy

Udostępnij:
Według badań opublikowanych w magazynie naukowym Internal and Emergency Medicine, e-papierosy w przeciwieństwie do papierosów konwencjonalnych nie zmieniają funkcji mięśnia sercowego, ciśnienia krwi i tętna.
Choroby układu krążenia obok zmian nowotworowych to najczęstsze i najpoważniejsze konsekwencje palenia tytoniu. Wraz ze wzrostem liczby wypalanych papierosów rośnie ryzyko rozwoju choroby wieńcowej (niedokrwiennej serca), zespołu płucno-sercowego, nadciśnienia tętniczego, chorób obwodowego układu naczyniowego, w tym również naczyń mózgowych. Składniki dymu papierosowego prowadzą do szybszego rozwoju zmian miażdżycowych naczyń tętniczych, upośledzając przepływ krwi.

Zespół naukowców pracujący pod kierownictwem Konstantinosa Farsalinosa przeanalizował wyniki grupy palaczy zachęconych w czasie badania do używania papierosów elektronicznych. Badani używali płynów nikotynowych z różną zawartością nikotyny. Rezultaty badań echokardiograficznych po 52 tygodniach obserwacji zestawiono z wynikami tradycyjnych palaczy. Wśród 145 użytkowników zaobserwowano niższe ciśnienie tętnicze w stosunku do wartości początkowej. Wśród 66 pacjentów z podwyższonym ciśnieniem tętniczym stwierdzonym na początku badania nastąpiła znaczna poprawa.

E-papieros tylko dla palaczy

Według wniosków z badań prowadzonych przez doktor Holly R. Middlekauff z University of California opublikowanych w styczniu tego roku, e-papierosy mimo potencjału w redukcji szkód wywołanych paleniem, nie są produktem, po który powinny sięgać osoby niepalące. Zestawiając wyniki osób używających papierosów elektronicznych z osobami niepalącymi, naukowcy odkryli, że regularni użytkownicy e-papierosów częściej niż niepalący mieli podwyższony poziom adrenaliny w sercu i zwiększony stres oksydacyjny - czynniki odpowiedzialne za zwiększone ryzyko rozwoju chorób sercowo-naczyniowych. W badaniu nie porównywano wyników użytkowników e-papierosów i palaczy papierosów tradycyjnych.
 
facebook linkedin twitter
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.