SPECJALIZACJE LEKARZ POZ
 
Partner serwisu
Wyślij
Udostępnij:
 
 
Zdrowie psychiczne i nadwaga to największe problemy zdrowotne dzieci
 
Działy: Aktualności
Nawet 20 procent dzieci w Niemczech może mieć problemy ze zdrowiem psychicznym, w tym z depresją. Podobnie sytuacja wygląda jeżeli chodzi o nadwagę, choć z kolei cukrzyca jest bardziej rozpowszechniona w krajach słabiej rozwiniętych.
The Economist Intelligence Unit przeanalizował zdrowie dzieci w pięciu krajach: Niemczech, Arabii Saudyjskiej, RPA, Brazylii oraz Indiach. Badacze analizujący problem stwierdzają, że dzisiejsze dzieci, kiedy osiągną wiek 65 lat będą mniej zdrowe niż dzisiejsi dorośli w tym wieku.

Raport został przygotowany na podstawie wywiadów z 18 ekspertami, 400 rodzicami oraz 100 edukatorami w szkołach na temat dzieci w wieku 5-16 lat. Według raportu zarówno styl życia, ale także warunki higieniczne w jakich przebywają dzieci na przykład w Indiach będą miały wpływ na rozwój chorób przewlekłych w wieku późniejszym – w tym cukrzycy. Cukrzyca stanowi już problem w Niemczech, ale wydaje się on nawet większy w krajach mniej rozwiniętych, w których procent populacji chorych na cukrzycę jest większy niż w Niemczech – na przykład w Indiach. Nadwaga oraz otyłość stanowi problem nawet 37 procent dzieci w Arabii Saudyjskiej, 34 procent w Brazylii, 22 procent w Indiach, 20 procent w Niemczech i 15 procent w RPA. W Niemczech jednakże 5 procent dzieci jest otyłych. Problemem staje się także depresja, a, jak wynika z raportu szkoły ignorują tą kwestię. Tymczasem problemy psychiczne, jak wskazują eksperci mogą w latach późniejszych przyczyniać się do chorób serca oraz udarów. Co gorsza sami rodzice wypierają możliwość choroby psychicznej u dziecka stwierdzając, że problem ich nie dotyczy. Tymczasem nie do przeceniania jest wczesna interwencja lekarska.

Aż 64 procent respondentów odpowiedziało, że obawia się, że dzieci nie wybierają w sposób właściwy produktów żywieniowych, 60 procent martwi się o zbyt niską aktywność fizyczną, 47 procent o kwestie higieniczne.

Wnioski raportu wskazują na konieczność większej świadomości zarówno rodziców, nauczycieli jak i samych dzieci odnośnie wpływu stylu życia na zdrowie w późniejszych latach.
 
© 2018 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe