123RF

Nadal bez kar za brak lekarza w karetce

Udostępnij:
W grudniu wejdzie w życie rozporządzenie ministra zdrowia wydłużające okres zwolnienia ze stosowania kar o kolejne pół roku. Dokument został opublikowany w Dzienniku Ustaw.
Z lekarzem w specjalistycznym ZRM później
Rozporządzenie dotyczy specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego (ZRM). Dokument wydłuża okres zwolnienia ze stosowania kar za brak lekarza do 30 czerwca 2024 r.

Przypomnijmy, że w czasie pandemii dysponenci Zespołów Ratownictwa Medycznego posiadający w swojej strukturze zespoły specjalistyczne (ZRM S) mogli zastępować lekarzy w karetkach z symbolem S trzyosobowym zespołem ratowników medycznych lub pielęgniarek systemu. Po zniesieniu stanu zagrożenia epidemicznego Ministerstwo Zdrowia chce powrócić do wcześniejszego systemu, czyli z lekarzem w ZRM S.

Obecnie ten wymóg spełnia zaledwie 46 proc. specjalistycznych zespołów. Rozumiejąc problem ogólnego braku lekarzy w ochronie zdrowia, zdecydowano po raz kolejny wydłużyć termin dostosowania się do tego wymogu o kolejne pół roku. Warunkiem jest jednak to, że w składzie zespołu znajdą się co najmniej trzy osoby uprawnione do wykonywania medycznych czynności ratunkowych, w tym ratownik medyczny lub pielęgniarka systemu.

– Przedłużenie o pół roku takiego stanu zapewni potrzebny czas na przeprowadzenie skutecznych postępowań rekrutacyjnych w celu zapewnienia obsady lekarskiej w zespołach specjalistycznych – podano w ocenie skutków regulacji do projektu. Rozporządzenie ministra zdrowia nowelizujące te przepisy wejdzie w życie 21 grudnia 2023 r.

Przeczytaj także: „Zanim przyjedzie pogotowie”.

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.