123 RF

W Sejmie maraton dyskusyjny nad ustawami aborcyjnymi?

Udostępnij:

16 maja w wysłuchaniu publicznym ws. projektów o przerywaniu ciąży chęć zabrania głosu zadeklarowało 307 osób i 30 organizacji – przekazała przewodnicząca sejmowej komisji ds. projektów ustaw aborcyjnych Dorota Łoboda. Wcześniej informowała o ponad 20 organizacjach i 280 osobach. Szacuje się, że potrwa to około 11 godzin.

 • W czwartek 16 maja ma odbyć się zaplanowane wysłuchanie publiczne poświęcone czterem projektom ustaw o aborcji
 • Zgłosiło się ponad 300 osób i 30 organizacji. Czas przewidziany na wystąpienie to cztery minuty dla organizacji i dwie dla osoby prywatnej
 • Przewodnicząca sejmowej komisji ds. projektów ustaw aborcyjnych Dorota Łoboda przekazała, że wśród zgłoszonych osób były dzieci. Nie zostały jednak dopuszczone do zabrania głosu
 • Szacuje się, że czas potrzebny na wysłuchanie wszystkich zgłoszonych to jedenaście godzin. Jeśli zatem wszystko odbędzie się zgodnie z planem, komisja zakończy pracę po godz. 21
 • Po wysłuchaniu w Sejmie będą trwać prace merytoryczne. Nie zdecydowano jeszcze, czy finalnie będą dotyczyć jednego wspólnego projektu czy każdego z czterech zgłoszonych  osobno.

Na czwartek 16 maja o godzinie 10.00 zaplanowane jest wysłuchanie publiczne poświęcone czterem projektom ustaw o aborcji. W pierwszej połowie kwietnia posłowie w pierwszym czytaniu skierowali je do Komisji Nadzwyczajnej do Rozpatrzenia Projektów Ustaw Dotyczących Prawa do Przerywania Ciąży. Przewodnicząca komisji Dorota Łoboda z Koalicji Obywatelskiej poinformowała 15 maja, że do wysłuchania zgłosiło się 30 organizacji i 307 osób.

Kto zabierze głos?

W wysłuchaniu udział wezmą m.in przedstawiciele następujących organizacji:

 • Akcja Demokracja,
 • Amnesty International,
 • Strajk Kobiet,
 • Aborcyjny Dream Team,
 • Kongres Kobiet,
 • Fundacja na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny,
 • Fundacja Życie i Rodzina,
 • Stowarzyszenie Marsz Niepodległości.

Organizacje będą miały po cztery minuty na przedstawienie stanowiska. Na wypowiedzi indywidualne przewidziano po dwie minuty. Uczestnicy zabiorą głos w kolejności złożenia zgłoszenia.

Dzieci głosu nie mają

Jak przekazała Dorota Łoboda, niektóre organizacje czy osoby indywidualne zgłosiły do uczestnictwa w wysłuchaniu dzieci.

– Osoby niepełnoletnie nie mają możliwości uczestniczenia w wysłuchaniu publicznym, w związku z czym dzieci czy osoby poniżej 18. roku życia nie będą wpuszczane do Sali Kolumnowej, gdzie będzie odbywało się wysłuchanie – zaznaczyła. 

Posłanka Ewa Szymanowska (Polska 2050 – Trzecia Droga), zasiadająca w prezydium komisji, podkreśliła, że do udziału w wysłuchaniu zgłosić mógł się każdy zainteresowany tym wydarzeniem. – Liczymy na spokój, ważne, by ta dyskusja nie zamieniła się w kolejną awanturę. Potem będziemy mogli przejść do procedowania projektów – powiedziała podczas konferencji w Sejmie.

– Publiczne wysłuchanie daje możliwość pokazania społecznego głosu i społecznych stanowisk w sprawie procedowanych ustaw. Merytoryczna dyskusja będzie dawała do tego doskonałe możliwości – dodała posłanka Urszula Nowogórska (Polskie Stronnictwo Ludowe – Trzecia Droga), która również jest członkinią prezydium komisji.

Najpierw wysłuchanie potem praca merytoryczna

Wiceprzewodnicząca komisji z klubu Lewicy Anna Maria Żukowska zaznaczyła, że po wysłuchaniu będą trwać prace merytoryczne. – Pierwszym projektem, który będziemy rozpatrywać, jest projekt Lewicy nowelizujący Kodeks karny dotyczący dekryminalizacji aborcji – poinformowała, dodając, że projekty dotyczące przerywania ciąży powinny trafić z komisji do procedowania na forum Sejmu jesienią.

Przekazała również, że w komisji nie zapadła jeszcze decyzja dotycząca tego, czy każdy z czterech projektów będzie rozpatrywany osobno, czy też wyłoniony zostanie projekt główny.

Pierwszy z nich to propozycja Lewicy dotycząca Kodeksu karnego, zakładająca depenalizację czynów związanych z terminacją ciąży: całkowitego wyłączenia przestępczości przerywania ciąży do 12. tygodnia za zgodą kobiety oraz wyłączenia karalności przerywania ciąży za zgodą kobiety w sytuacji ciężkiego, nieodwracalnego upośledzenia lub nieuleczalnej choroby płodu.

Projekt zakłada też wykreślenie z Kodeksu karnego przepisu mówiącego o karaniu osób, które udzielają kobiecie ciężarnej pomocy w przerwaniu ciąży.

Są też dwa projekty (Lewicy i KO) wprowadzające możliwość aborcji do 12. tygodnia z woli kobiety. – Widziałabym wyłonienie projektu docelowego spośród tych trzech pozostałych. To są projekty bliższe sobie, jeśli chodzi o założenia ustawowe niż projekt zmiany Kodeksu karnego Lewicy. Zaznaczam jednak, że to jeszcze w gronie koalicji nie zostało uzgodnione – stwierdziła Anna Maria Żukowska.

Po wysłuchaniu publicznym kolejne posiedzenie komisji planowane jest na koniec maja.

Menedzer Zdrowia twitter

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.