Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

40 mln zł na inwestycje w szpitalu im. Kopernika i w Centrum Leczenia Chorób Płuc w Łodzi

Wyślij:
Udostępnij:
Redaktor: Monika Stelmach
|
Źródło: Agnieszka Grzelak-Michałowska/PAP
Dwa wojewódzkie szpitale w Łodzi – Centrum Onkologii i Traumatologii im. Mikołaja Kopernika i Centrum Leczenia Chorób Płuc i Rehabilitacji – otrzymały łącznie 40 mln zł z programu Unii Europejskiej na walkę ze skutkami pandemii. Dzięki temu w obu placówkach powstaną nowe poradnie i oddziały.
Umowy na przekazanie łącznie 40 mln zł z programu unijnego REACT-EU z wicemarszałkiem woj. łódzkiego Piotrem Adamczykiem podpisali 2 lutego dyrektorzy dwóch placówek w Łodzi: Wojewódzkiego Centrum Onkologii i Traumatologii im. Mikołaja Kopernika i Wojewódzkiego Centrum Leczenia Chorób Płuc i Rehabilitacji.

– W czasie pandemii pacjenci mieli nie tylko ograniczony dostęp do służby zdrowia, ale sami mniej chętnie przychodzili do szpitali, obawiając się zakażenia. Teraz nadrabiają zaległości, co tworzy kolejki i większe potrzeby ze strony placówek medycznych – podkreślił Adamczyk.

Umowa ze szpitalem im. Kopernika zakłada modernizację i przebudowę gabinetów ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, w szczególności pracowni endoskopowej, których koszt szacuje się na 15 mln zł, oraz rozbudowę Wojewódzkiej Poradni Hematologicznej i utworzenie Oddziału Intensywnej Opieki Hematologicznej za prawie 19 mln zł.

– Powstanie 14 nowych pomieszczeń, w tym osiem atestowanych izolatek. Rozbudujemy też poradnie chorób nowotworowych układu pokarmowego, w tym jelita grubego – zapowiedział dyrektor placówki Andrzej Kasprzyk.

Z kolei pieniądze, które trafiły do Centrum Leczenia Chorób Płuc i Rehabilitacji, pomogą stworzyć nowoczesny Oddział Rehabilitacji Pulmonologicznej z 22 łóżkami.

– Zaaranżujemy w tym celu istniejącą przestrzeń, uzupełniając ją dobudową części obiektu – wyjaśnił dyrektor centrum Waldemar Kowalczyk.

Szpitale mają czas na wykorzystanie pieniędzy do końca tego roku, ale obaj dyrektorzy zadeklarowali, że poradzą sobie z tak krótkim terminem.

 
Patronat naukowy portalu:

prof. dr hab. n. med. Halina Batura-Gabryel, kierownik Katedry i Kliniki Pulmonologii, Alergologii i Onkologii Pulmonologicznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu
 
 
facebook linkedin twitter
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.