Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Alektynib skuteczny w leczeniu NDRP z przerzutami do ośrodkowego układu nerwowego

Źródło: DM/https://www.jto.org/article/S1556-0864(18)33510-X/fulltext https://reference.medscape.com/drug/alecensa-alectinib-1000067 https://www.alecensa.com/hcp/about-alecensa/moa.html https://www.clinicaltrials.gov/ct2/show/NCT02521051?cond=alectinib&rank=10 ht
Autor: Marta Koblańska |Data: 21.12.2018
 
 
Tagi: rak płuca, OUN
W badaniu grupy 18 pacjentów; odsetek obiektywnych odpowiedzi na alektynib ze strony ognisk w OUN wyniósł 72,2%, wskaźnik kontroli choroby 100%, a mediana czasu odpowiedzi 17,1 miesiąca.
Alektynib, inhibitor kinazy tyrozynowej, jest stosowany m.in. w leczeniu przerzutowego niedrobnokomórkowego raka płuca. Do tego wskazania jest zarejestrowanych wiele leków, lecz tylko nieliczne efektywnie pokonują barierę krew-mózg, dając tym samym szansę na dłuższe przeżycie. Skuteczny w tym zakresie okazał się loratynib (pisaliśmy o tym tutaj) i wiele wskazuje na to, dołączy do niego kolejny preparat.

Lekarze z Massachusetts General Hospital przeprowadzili badanie oceniające skuteczność alektynibu u pacjentów z NDRP oraz obecnością przerzutów do ośrodkowego układu nerwowego; kwalifikowano pacjentów z przerzutami symptomatycznymi i/lub większymi niż 1 cm.

Badanie dotyczyło grupy 18 pacjentów; odsetek obiektywnych odpowiedzi na alektynib ze strony ognisk w OUN wyniósł 72,2%, wskaźnik kontroli choroby 100%, a mediana czasu odpowiedzi 17,1 miesiąca. Spośród 15 pacjentów z mierzalnymi zmianami w mózgowiu aż u 73,3% odnotowano obiektywną odpowiedź na lek. Wskaźnik kontroli choroby wyniósł 100%, a czas odpowiedzi 19,3 miesiąca. Warto zaznaczyć, że u wszystkich symptomatycznych pacjentów objawy uległy złagodzeniu lub ustąpiły zaraz po rozpoczęciu leczenia alektynibem.

Lek okazał się zatem bardzo skuteczny, jednak potrzebne byłoby randomizowane badanie na większej grupie pacjentów, by mieć twardy dowód na zarejestrowanie preparatu do tego konkretnego wskazania.

Na tym nie koniec zastosowania alektynibu w leczeniu niedrobnokomórkowego raka płuca; trwają badania nad skutecznością i bezpieczeństwem połączenia alektynib+kobimetynib oraz alektynib+bewacyzumab. Ze względu na mio- oraz hepatotoksyczność leku zbadano, czy nadaje się on do stosowania u chorych z upośledzeniem funkcji wątroby - przypominamy ich wyniki: Link
 
Patronat naukowy portalu:

prof. dr hab. n. med. Halina Batura-Gabryel, kierownik Katedry i Kliniki Pulmonologii, Alergologii i Onkologii Pulmonologicznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu
 
 
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe