Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
Stanford.edu

Cell: naświetlanie i związek celowany w komórki rakowe skutecznym leczeniem międzybłoniaka opłucnej

Źródło: Sciencedsily/MK
Autor: Marta Koblańska |Data: 22.06.2020
 
 
Leczenie rzadkiego typu zaawansowanego raka płuca może się poprawić dzięki kombinacji związku do leczenia celowanego z naświetlaniem bliskiej podczerwieni. Onkolog Kazuhide Sato z Uniwersytetu w Nagoya przetestował to leczenie, a jego wyniki opublikował w czasopiśmie Cell.
Zaawansowany nowotwór opłucnej – międzybłoniak opłucnej jest rzadkim typem raka, który się zdarza w nabłonku płuc. Rzadko rozprzestrzenia się do innych części ciała, ale zazwyczaj jego diagnoza jest na tyle późna, że skutkuje złym rokowaniem i bardzo ograniczonymi możliwościami leczenia.

Sato wraz z zespołem prześledził efektywność naświetlania bliską podczerwienią NIR-PIT jako strategią leczenia międzybłoniaka MPM. Ta metoda czeka obecnie na zatwierdzenie przez FDA w leczeniu zaawansowanych nowotworów głowy i szyi. Aby zadziałała, najpierw należy wykonać zastrzyk związkiem celującym w komórki raka. Ten związek jest wytwarzany z przeciwciał, które celują w specyficzną strukturę komórek rakowych i jest fotoabsorberem zwanym IR700. Kiedy włącza się światło bliskiej podczerwieni nakierowane na raka, związek tan gromadzi się na membranach komórkowych raka, prowadząc do ostrego pękania tych komórek i w konsekwencji do ich śmierci.

- Płuca i klatka piersiowa zawierają duże ilości powietrza tym samym dobrze przewodząc światło bliskiej podczerwieni – mówi Sato. – NIT=PIT jest bezpieczną opcją fototerapii, która celuje w region, którym się interesujemy. Sprzężenie przeciwciała IR700 nie jest również toksyczne dla ciała w przypadku braku naświetlania. Dlatego myślimy, że NIR-PIT może być efektywną strategią kontroli zlokalizowanego międzybłoniaka opłucnej – dodaje.

Aby NIR-PIT zadziałała na MPM, naukowcy potrzebowali związku, który celuje specyficznie w komórki MPM. Zespół skoncentrował swoją uwagę na przeciwciele zwanym NZ-1, które celuje w szczególną część glikoproteiny transmembranowej zwanej podoplaniną. Podoplaninę normanie znajduje się w wielu typach komórek ciała ludzkiego, ale jest w szczególności obfita w niektórych typach komórek raka, w tym MPM.

Zespół badaczy wykazał, że podoplanina jest szeroko reprezentowana w różnym nabłonku MPM. Odkryli, że NZ-1 sprzęża się dobrze z fotoabsorberem IR700 i, że NZ-1 IR700 wykazuje działanie wiążące podoplaninę w komórkach badanych w laboratorium. Kiedy komórki zawierające podoplaninę, w tym te rakowe w MPM są mieszane z NZ-1-IR700 i potem naświetlane natychmiast nabrzmiewają i pękają.

Zespół wstrzyknął ten związek do guzów u myszy. Gromadził się on stopniowo w guzie. Naświetlanie bliską podczerwienią prowadziło do zmniejszenia się fluorescencji z ogarniętych nim komórek rakowych, wskazując, że leczenie działało dobrze jako strategia przeciwnowotworowa. .
 
Patronat naukowy portalu:

prof. dr hab. n. med. Halina Batura-Gabryel, kierownik Katedry i Kliniki Pulmonologii, Alergologii i Onkologii Pulmonologicznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu
 
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe