Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

Chorzy na POChP z mniejszym ryzykiem zakażenia SARS-CoV-2, ale cięższym przebiegiem infekcji

Źródło: PAP, IJCOPD, SEMI
Redaktor: Monika Stelmach |Data: 25.01.2021
 
 
Tagi: POChP, SARS-CoV-2
Osoby cierpiące na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc mają mniejsze prawdopodobieństwo zakażenia koronawirusem – wynika z badania Hiszpańskiego Towarzystwa Medycyny Internistycznej (SEMI). Naukowcy przypuszczają, że powodem może być któryś z leków stosowanych w terapii POChP.
Z analizy ponad kilkunastu tysięcy przypadków osób zainfekowanych koronawirusem w Hiszpanii, które potrzebowały leczenia szpitalnego w tym kraju wynika, że odsetek pacjentów z POChP jest niewielki, wynoszący zaledwie 7 proc.

Zgodnie z badaniem, które zostało opublikowane w najnowszym wydaniu naukowego pisma „International Journal of Chronic Obstructive Pulmonary Disease”, częściej na COVID-19 w stosunku do chorych na POChP zapadali pacjenci z nadciśnieniem, hiperlipidemią, cukrzycą i migotaniem przedsionków. Częściej też na COVID-19 cierpią osoby po przebytym zatrzymaniu krążenia, z chorobą tętnic obwodowych, niedokrwieniem mózgu czy niewydolnością nerek – odnotowali naukowcy z SEMI.

Hiszpańscy badacze uważają, że jednym z możliwych powodów rzadszego występowania infekcji SARS-CoV-2 wśród osób cierpiących na przewlekłe obturacyjne zapalenie płuc może być któryś ze składników leków stosowanych przeciwko tej chorobie.

Autorzy studium wskazali jednak, że infekcja koronawirusem jest znacznie bardziej ryzykowna dla życia pacjentów z POChP niż dla osób, które nie cierpią na to schorzenie.

Przedstawiciele SEMI oszacowali, że odsetek zgonów w hiszpańskich szpitalach wśród leczonych na COVID-19 osób z POChP był niemal dwukrotnie wyższy niż u pacjentów bez tej choroby. O ile w pierwszej grupie odsetek zmarłych wyniósł 38,3 proc., to w drugiej 19,2 proc.

Według WHO na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc cierpi na świecie ponad 200 mln osób.
 
Patronat naukowy portalu:

prof. dr hab. n. med. Halina Batura-Gabryel, kierownik Katedry i Kliniki Pulmonologii, Alergologii i Onkologii Pulmonologicznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu
 
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe