SPECJALIZACJE
 
Wyślij
Udostępnij:
 
 
Co powoduje przewlekłą dysplazję oskrzelowo-płucną u noworodków?
 
Działy: Aktualności
Płuca są jednym z ostatnich organów dojrzewających w ciele dziecka. Dzieci urodzone przedwcześnie nie mają w pełni rozwiniętych płuc, co może wiązać się z komplikacjami. Najbardziej znaną z tych sytuacji jest przewlekła dysplazja oskrzelowo-płucna BPD, która dotyka noworodki wymagające suplementacji tlenu lub mechanicznej wentylacji.
Choroba charakteryzuje się brakiem w pełni rozwiniętych pęcherzyków płucnych oraz małymi naczyniami je wspierającymi. To z kolei prowadzi do zapotrzebowania na większą ilość tlenu oraz utrudnia oddychanie, czego efekty mogą zostać klinicznie zmierzone.

Dotąd niezrozumiała jest dokładna przyczyna BPD, choć podejrzewa się uszkodzenia spowodowane mechaniczną wentylacją lub toksycznością tlenu, co wynika z obecnego badania obejmującego 1061 noworodków, z czego 492 zostało zdiagnozowanych w kierunku BPD. Badanie ujawniło, ze pewne mutacje PDGFR-alfa znacząco zwiększają ryzyko BPD. To może być odkryciem przyczyny BPD, ponieważ PDGFR-alfa bierze udział w tworzeniu pęcherzyków płucnych i rozwoju struktury płuc. Dzieci chore na BPD mają niedostatek tej molekuły.
 
Patronat naukowy portalu:

prof. dr hab. n. med. Halina Batura-Gabryel, kierownik Katedry i Kliniki Pulmonologii, Alergologii i Onkologii Pulmonologicznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu
 
 
© 2018 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe