Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Częstość ciężkich infekcji u pacjentów z sarkoidozą

Źródło: erj.ersjournals.com, Opracował: lek. med. Mikołaj Kamiński
Redaktor: Karolina Gawarzewska |Data: 30.09.2020
 
 
Na łamach European Respiratory Journal ukazały się wyniki analizy dotyczącej ryzyka ciężkich infekcji, jak zapalenie płuc, sepsa i róża szwedzkich pacjentów z sarkoidozą.
Badacze wykorzystali rekordy pacjentów ze szwedzkiego rejestru z lat 2003-2013. Do każdego pacjenta z sarkoidozą dobrano 10 ludzi dopasowanych pod względem wieku, płci oraz miejsca zamieszkania. W sumie zidentyfikowano 8737 pacjentów z sarkoidozą. Ryzyko ciężkiej infekcji było zwiększone w grupie pacjentów z sarkoidozą w porównaniu z populacją ogólną (HR=1,81; 95% CI: 1,65-1,98). Ponadto, zwiększone ryzyko zaobserwowano w przypadku kobiet sarkoidozą w porównaniu z mężczyznami z sarkoidozą. Szczególnie zwiększone ryzyko występowało u pacjentów, którzy byli leczeni immunosuppressantami w momencie diagnozy (w porównaniu z populacją ogólną: HR=3,04; 95% CI: 2,61-3,55). Ryzyko ciężkich infekcji rosło wraz z liczbą lat pacjenta.

Pacjenci z sarkoidozą mają zwiększone ryzyko ciężkich infekcji, szczególnie gdy stosują immunosupresanty.

CI – Confidence Interval (pl. przedział ufności), HR – Hazard Ratio (pl. hazard względny)
 
Patronat naukowy portalu:

prof. dr hab. n. med. Halina Batura-Gabryel, kierownik Katedry i Kliniki Pulmonologii, Alergologii i Onkologii Pulmonologicznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu
 
 
facebook linkedin twitter
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe