SPECJALIZACJE
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
Czy Plerixafor pomoże w leczeniu płuc?
Źródło: ScienceDaily/MK
Autor: Marta Koblańska |Data: 11.07.2018
 
 
Lek wykorzystywany przy terapii komórkami macierzystymi w celu leczenia pewnych rodzajów raka może również chronić przed spowodowanym paleniem papierosów uszkodzeniem płuc, wynika z publikacji American Journal of Physiology.
Plerixafor jest lekiem stymulującym układ immunologiczny, aby uwalniał więcej z typów komórek macierzystych ze szpiku kostnego do układu krwionośnego. Preparat znajduje zastosowanie w leczeniu niektórych rodzajów nowotworów, które biorą początek w układzie krwiotwórczym. Komórki macierzyste maja potencjał przekształcania się w różne typy komórek i tym samym być zaangażowane w proces naprawy tkanki. Wcześniejsze badania wykazały, że obniżona liczba pewnego rodzaju komórek macierzystych HPC we krwi wiązała się z większa ciężkością rozedmy płuc, formy POCHP.

Badania sugerują, że obniżona liczba HPC uniemożliwia płucom podejmowania funkcji naprawczych związanych z uszkodzeniami wskutek palenia tytoniu. Bazując na tej teorii badacze rozwinęli efekt plerixaforu w krążeniu komórek macierzystych i uzupełniająco w funkcji płuc na myszach. Wyniki wskazują, że nawet tymczasowe narażenie na dym redukuje populację HPC w szpiku kostnym. Zdaniem badaczy efekt ochronny leku na uszkodzenia płuc spowodowane paleniem uwypuklają możliwość, że mobilizacja szpiku zwiększa dostępność HPC dla utrzymania komórek płuc oraz ich naprawy. Ich zdaniem lek powinien zostać zaaprobowany przez FDA do leczenia rozedmy płuc.
 
Patronat naukowy portalu:

prof. dr hab. n. med. Halina Batura-Gabryel, kierownik Katedry i Kliniki Pulmonologii, Alergologii i Onkologii Pulmonologicznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu
 
 
© 2019 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe