Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Czy alergii na kontrast CT można zapobiec?

Źródło: MK/Sciencedaily
Autor: Marta Koblańska |Data: 20.09.2019
 
 
Badacze z Korei Południowej odkryli, że pacjenci z reakcjami alergicznymi na kontrast wykorzystywany w tomografii komputerowej w wywiadzie zarówno własnym i rodzinnym znajdują się w grupie ryzyka wystąpienia alergii w przyszłości. Takie są wnioski z badania opublikowanego w czasopiśmie Radiology. Jak temu zapobiec?
Jest to możliwe dzięki zastosowaniu leków antyhistaminowych oraz innego rodzaju kontrastów. Jaki rodzaj jest wykorzystywany najczęściej? Chodzi o jodynowany kontrast ICM, który stosuje się w wielu badaniach w celu poprawy wizualizacji badanych obszarów ciała. Połowa z 88 mln badań tomografii komputerowej prowadzonych co roku w USA wykorzystuje właśnie ten rodzaj kontrastu.

Wraz ze wzrostem liczby zastosowań ICM, pojawiają się reakcje związane z działaniem kontrastu. Wiele objawów jest umiarkowanych, jednak w niektórych sytuacjach mogą pojawić się reakcje alergiczne zagrażające życiu. Pomimo potencjalnych komplikacji, podejmowane są wysiłki nakierowane na identyfikację osób będących w grupie ryzyka oraz działania mające na celu ich złagodzenie. W Korei Południowej, w kraju, gdzie wykonuje się 4 mln skanów CT z wykorzystaniem ICM nie ma jednak rejestru działań niepożądanych powodowanych przez ten kontrast.

Na potrzeby nowego badania, naukowcy przeanalizowali wykorzystanie ICM oraz wartość zapobiegania reakcjom nań u 200 tys. pacjentów w wieku średnio 59 lat poddanych tomografii w 2017 roku. Co się okazało? Spośród 196,081 pacjentów, u których zastosowano ICM, 1433, czyli 0,73 procent doświadczyło reakcji niepożądanych. Większość z nich miało charakter łagodny, jednakże niemal 17 procent zdarzeń zostało sklasyfikowanych jako umiarkowane do silnych. Czynniki ryzyka reakcji alergicznej obejmowały historię zdarzeń związanych z ICM, nadczynność tarczycy, alergię na leki, astmę oraz inne schorzenia alergiczne oraz zdarzenia alergiczne związane z ICM w wywiadzie rodzinnym. Badacze odkryli, że zastosowanie leków przeciwhistaminowych oraz zmiana rodzaju kontrastu na taki o bardziej bezpiecznym profilu zmniejszało liczbę reakcji niepożądanych.

- W naszym badaniu chcemy podkreślić wagę przygotowania farmakologicznego oraz zmianę jodynowanego kontrastu na inny jako działań zapobiegających reakcjom alergicznym w czasie badania tomografii komputerowej z wykorzystaniem kontrastu– wskazał Min Jae Cha, M.D., z Departamentu Radiologii Chung-Ang University Hospital w Seulu. - Reakcje alergiczne na jodynowany kontrast nie są rzadkie, ale wielu z nich można skutecznie zapobiec – dodał.
 
Patronat naukowy portalu:

prof. dr hab. n. med. Halina Batura-Gabryel, kierownik Katedry i Kliniki Pulmonologii, Alergologii i Onkologii Pulmonologicznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu
 
 
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe