Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Czy astma zależy od bakterii w drogach oddechowych?

Źródło: Sciencedasily/MK
Autor: Marta Koblańska |Data: 31.12.2019
 
 
Nowe badanie z wiodącą rolą Uniwersytetu Waszyngtona sugeruje związek między bakteriami bytującymi w górnych drogach oddechowych i nasileniem przebiegu astmy u dzieci.
Badanie podnosi, że mikrobiom dróg oddechowych może odgrywać kluczową rolę w nasileniu objawów astmy. Badacze tym samym wytyczają ścieżkę przyszłych badań w celu odkrycia, czy zmiana typu bakterii bytujących w górnych drogach oddechowych mogłaby pomóc chorującym na astmę. Wyniki pracy opublikowano w Nature Communications.

Jak wskazują badacze istnieje pilna potrzeba opracowania bardziej efektywnych terapii astmy dla tych chorych. Badacze są zainteresowani zmianą mikrobiomu w celu zmniejszenia ryzyka pogarszania się objawów astmy.
W USA ponad 6 mln dzieci poniżej 18 roku życia, czy jedno na 12 choruje na astmę. Astma jest wiodącym schorzeniem przewlekłym u dzieci i pierwszą przyczyną opuszczania dni nauki w szkole, jak wynika z obliczeń Asthma and Allergy Foundation of America.

Badacze odkryli, że u dzieci chorujących na astmę, u których wystąpiły sygnały, że może dochodzić do zaostrzeń choroby częściej w górnych drogach oddechowych bytowały bakterie związane z chorobą, w tym takie grupy jak Staphylococcus, Streptococcus and Moraxella. Dla kontrastu grupy zdominowane przez Corynebacterium and Dolosigranulum wiązały się z okresami dobrego zdrowia, kiedy astma była dobrze kontrolowana.
Zespół również odkrył, że dzieci, których drogi oddechowe zamieszkiwały grupy Corynebacterium i Dolosigranulum z dominacją Moraxella znajdowały się w grupie najwyższego ryzyka pogorszenia symptomów astmy w porównaniu z dziećmi, u których flora bakteryjna była inna.

Jak tłumaczą badacze, dane zademonstrowały gwałtowną zmianę mikrobiomu dróg oddechowych u dzieci, u których doszło do przemiany od zdrowia układu oddechowego do choroby. Jest również udowodnione, że zmiana mikrobiomu odgrywa ważną rolę w zaostrzeniach astmy.
 
Patronat naukowy portalu:

prof. dr hab. n. med. Halina Batura-Gabryel, kierownik Katedry i Kliniki Pulmonologii, Alergologii i Onkologii Pulmonologicznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu
 
 
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe