Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Delecja 382 w genomie SARS-CoV-2, a ciężkość infekcji

Źródło: Opracował: lek. med. Mikołaj Kamiński
Redaktor: Karolina Gawarzewska |Data: 01.09.2020
 
 
Na początku pandemii w Singapurze wykryto wariant koronawirusa z delecją w 382 nukleotydzie. Na łamach Lancet ukazała się analizę dotycząca porównania przebiegu infekcji koronawirusem dzikiego typu, a z obecną delecją.
W sumie spośród 131 wybranych w przypadku infekcji koronawirusem w Singapurze u 92 (70%) wykryto dziką odmiany wirusa, 29 (22%) miało wariant z delecją, a pozostałe 8% wariant mieszany. Zakażenie wariantem z delecją było związane z mniejszym ryzykiem hipoksji wymagającej tlenoterapii w porównaniu z dziką odmianą (0% vs. 28%). Po skorygowaniu modelu regresji o wiek i choroby towarzyszące, infekcja wariantem z delecją 382 była związana z mniejszą szansą potrzeby tlenoterapii (OR=0,07; 95% CI: 0,00-0,48).

Odmiana wirusa SARS-CoV-2 z delecją 382 wywołuje łagodniejsze infekcję w porównaniu z odmianą dziką. Wadą badania jest porównanie w obrębie niewielkiej grupy badawczej. Ponadto, nie wiemy jaki odsetek obecnie zakażonych posiada odmianę z delecją 382. Istnienie łagodniejszej formy wirusa może być punktem zwrotnym w pracy nad opracowaniem atenuowanej szczepionki.

CI – Confidence Interval (pl. przedział ufności), OR – Odds Ratio (pl. iloraz szans).
 
Patronat naukowy portalu:

prof. dr hab. n. med. Halina Batura-Gabryel, kierownik Katedry i Kliniki Pulmonologii, Alergologii i Onkologii Pulmonologicznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu
 
 
facebook linkedin twitter
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe