Specjalizacje, Kategorie, Działy
Archiwum

Dr Szułdrzyński: Grypowe zapalenie płuc może mieć bardzo ciężki przebieg

Udostępnij:
– Powikłaniem grypy może być dwojakie zapalenie płuc. Jedno to tzw. grypowe zapalenie płuc, a drugie ma podłoże bakteryjne – powiedział dr n. med. Konstanty Szułdrzyński z Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii PIM MSWiA.
Dr Szułdrzyński, zapytany o to, czy Polacy po okresie pandemii koronawirusa SARS-COV-2 zmienili swoje przyzwyczajenia i zaczęli częściej szczepić się np. przeciwko grypie, stwierdził, że niestety nie. – To wymagałoby skoordynowanej akcji informacyjnej, wielu działań uświadamiających, których ja nie widzę – wskazał.

Pytany o zagrożenie, jakie niesie za sobą grypa, przypomniał, że najczęstszym powikłaniem tej choroby jest zapalenie płuc.

– Zapalenie płuc wywołane przez wirusa grypy, czyli tzw. grypowe zapalenie płuc, może przebiegać bardzo ciężko. W naszym szpitalu mieliśmy ostatnio 2–3 takie przypadki. Ci pacjenci czasami lądują na oddziale intensywnej terapii. Zdarza się, że są to osoby całkiem młode, nawet w wieku trzydziestu kilku lat. Poza tym grypa może się powikłać bakteryjnym zapaleniem płuc, gdy wykorzystując osłabienie organizmu, bakterie atakują i wywołują zapalenie płuc – wyjaśnił ekspert.

Wśród innych powikłań wymienił m.in. zapalenie opon mózgowych, uszkodzenie rdzenia kręgowego, a także zapalenie mięśnia sercowego.

– To ostatnie powikłanie częściej spotyka się u młodych osób. Z zapaleniem płuc jest różnie. Oczywiście najbardziej podatne na ciężki przebieg grypy są osoby w wieku podeszłym oraz mające niedobory odporności, np. pacjenci w trakcie leczenia choroby nowotworowej. Na grypę można umrzeć i się umiera. Trzeba rozgraniczyć grypę sezonową i te, które mają charakter pandemiczny. Ostatni raz taką pandemię mieliśmy w 2009 oraz 2010 roku – była to grypa świńska, czyli typu A. Do tej pory odnotowujemy jej przypadki, bo ona gdzieś krąży i może wywoływać ciężką chorobę. Co kilkanaście lat przychodzi bardzo zjadliwa mutacja wirusa grypy – wyjaśnił ekspert.

Wśród przyczyn lekceważącego stosunku Polaków do szczepień przeciwko tej chorobie wskazał wszechobecne przekonanie, że szczepienia są dla dzieci.

— Powikłania te nie są na tyle częste, aby dla ludzi były przekonujące, że istotne jest ryzyko ich wystąpienia. Wszyscy znają kogoś, kto ma lub miał grypę, i wnioskują, że jak taka osoba nie miała powikłań, to ich one także nie spotkają. Zagrożenie dla wielu osób nie wydaje się specjalnie realne. Kolejną rzeczą są programy promocji zdrowia, obejmujące także szczepienia. U nas zaczęło się to przy okazji szczepień przeciwko koronawirusowi i mam nadzieję, że będzie kontynuowane — powiedział dr Szułdrzyński.

Przypomniał, że grypa jest przecież przyczyną istotnych strat dla gospodarki.

— Absencje chorobowe, nawet nie patrząc na powikłania, są dla firm istotnym obciążeniem. Na to powinni więc naciskać także pracodawcy. W społeczeństwach skandynawskich przeciwko grypie szczepi się ponad 80 procent dorosłych osób, a u nas jest to kilka procent: od 2 do 4. To bardzo mało — ocenił lekarz.

Przyznał, że młoda osoba, nawet zdrowa, nie może wykluczyć tego, iż to właśnie ją dosięgnie ciężki przebieg. Szczepionki nie chronią całkiem przed zapadnięciem na grypę, ale zmniejszają istotnie ryzyko ciężkiego przebiegu i powikłań.

— W Polsce system ochrony zdrowia ustawiony jest na pomoc osobie już chorej. Dlatego jak jest epidemia, to dostawiamy łóżka. Nie ma natomiast skutecznych, zakorzenionych w świadomości obywateli działań prewencyjnych, które istotnie zmniejszałyby liczbę chorych. Zdrowy tryb życia staje się w pewnych grupach osób coraz bardziej modny. Daleko nam jednak do świadomości społeczeństwa niektórych państw, przodujących w leczeniu przez zapobieganie chorobom — ocenił dr Konstanty Szułdrzyński.

 
Patronat naukowy portalu:

prof. dr hab. n. med. Halina Batura-Gabryel, kierownik Katedry i Kliniki Pulmonologii, Alergologii i Onkologii Pulmonologicznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu
 
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.