Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Działania niepożądane leku przeciw COVID-19

Źródło: Medscape/MK
Autor: Marta Koblańska |Data: 09.07.2020
 
 
Choć lek przeciwwirusowy remdesivir wykazał, że skraca czas zdrowienia pacjentów z COVID-19, to jednak ma również właściwości hepatotoksyczne możliwe, że w kombinacji z inhibitorami P-glikoproterinowymi. Raport na ten temat został opublikowany w Clinical Infectious Diseases przez Holendrów.
Przytoczony przez agencję Reuters opisuje 64- letniego mężczyznę z potwierdzoną infekcją COVID-19 po pozytywnym wyniki zakażenia SARS-CoV-2 w nosogardzieli oraz po konsolidacji w obu płucach, co zostało oceniono w badaniu radiologicznym. Pacjent był hopotalizowany i otrzymał terapię tlenem i 5-dniowy cykl chlorokiny. W dniu trzecim uzyskał mechaniczną wentylację. W 16 dniu zaczął przyjmowanie remdisiviru i potem po dwóch dniach otrzymał amidaron z powodu naczyniowej fibrylacji. Po pięciu dniach od rozpoczęcia przyjmowania remdisiviru okazało się, że ma ostry wzrost stężenia enzymów wątroby. Lek został odstawiony natychmiast. To doprowadziło do obniżenia się enzymów i ewentualnej normalizacji.

- Toksyczność wątrobowa jest rzadka, ale jednocześnie to bardzo poważne działanie niepożądane remdisiviru – powiedziała autorka badania Emile Leegwater z Haga Teaching Hospital. Zarekomendowała ona monitorowanie funkcji wątroby u pacjentów z COVID-19 przyjmujących lek, szczególnie u tych, którym przepisano jeszcze inhibitory P-glikoproteinowe.
 
Patronat naukowy portalu:

prof. dr hab. n. med. Halina Batura-Gabryel, kierownik Katedry i Kliniki Pulmonologii, Alergologii i Onkologii Pulmonologicznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu
 
 
facebook linkedin twitter
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe