Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

E-papierosy - ciemne i jasne strony

Źródło: Damian Matusiak/JAMA NCBI NCBI
Autor: Marta Koblańska |Data: 07.08.2019
 
 
E-papierosy niejednokrotnie przedstawia się jako bezpieczną alternatywę dla zwykłych, jakże śmiercionośnych papierosów. Obecnie dowody wskazują na ich znacznie niższą szkodliwość w porównaniu do tradycyjnych wyrobów tytoniowych.
Z tego względu postawiono hipotezę, że mogą one posłużyć jako skuteczna broń w walce z rzuceniem nałogu palenia papierosów. Francuscy badacze na łamach The JAMA Internal Medicine przedstawili część wyników trwającego badania The CONSTANCES - dokonano analizy danych 5400 aktualnych palaczy oraz 2025 byłych, którzy porzucili nałóg przed 2010 rokiem. Zbadano związek między stosowaniem e-papierosów a liczbą papierosów wypalanych dziennie, zaprzestaniem palenia i powrotem do nałogu wśród byłych palaczy.

Wyniki ukazały zarówno korzyści, jak i straty stosowania elektronicznych papierosów. Po dwuletnim okresie follow-upu wykazano, że ich regularne zażywanie wiązało się z mniejszą liczbą wypalanych zwykłych papierosów w porównaniu do osób palących wyłącznie papierosy (średnio o 1,7 papierosa na dobę mniej). Łatwo obliczyć, że w ciągu roku daje to aż około 620 papierosów mniej. Wśród osób, które rzuciły palenie, lecz zdecydowały się na stosowanie e-papierosów zauważono istotnie wyższą częstość powrotu do pierwotnego nałogu - ryzyko to jest prawie dwukrotnie większe niż wśród byłych palaczy niestosujących tego specyfiku.

Wynik badania częściowo potwierdza rezultaty metaanalizy przeprowadzonej według uznanego algorytmu PRISMA, którą opublikowano w maju ubiegłego roku na łamach czasopisma Medicine. Według autorów skuteczność e-papierosów waha się od 48,3% do 58,7% w przypadku ograniczenia palenia i od 13,2% do 22,9% w przypadku jego zaprzestania. Dane o większym ryzyku powrotu do palenia wśród miłośników e-papierosów z pewnością skłania do ostrożności w wyborze metody rzucania nałogu.
 
Patronat naukowy portalu:

prof. dr hab. n. med. Halina Batura-Gabryel, kierownik Katedry i Kliniki Pulmonologii, Alergologii i Onkologii Pulmonologicznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu
 
 
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe