Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

E-papierosy zwiększają skuteczność nikotynowej terapii zastępczej

Źródło: DM/Lancet; NCBI; NCBI
Autor: Marta Koblańska |Data: 08.10.2019
 
 
Według danych Światowej Organizacji Zdrowia odsetek palaczy powyżej 15. roku życia na całym świecie spadł z 23,5% w 2007 roku do 20,7% w roku 2015; nie ma jednak powodu do optymizmu, gdyż jak widać aż 1/5 dorosłej ludności wciąż pali papierosy, co niesie za sobą opłakane skutki. Rzucenie nałogu nie jest łatwe, ale jak donosi The Lancet Respiratory Medicine wkrótce może to stać się prostsze.
Kilka przeprowadzonych badań wykazało, że palacze w większości zdają sobie sprawę z krzywdy, jaką wyrządzają sobie; wielu twierdzi, że im się to nie podoba, jednak powyższe odczucia i tak nie prowadzą do porzucenia szkodliwego nałogu. Głównym tego powodem jest generowanie silnej potrzeby palenia wskutek ciągłego dostarczania nikotyny, która podważa i "zamazuje" obawy o konsekwencje palenia.

W leczeniu uzależnienia stosuje się nikotynową terapię zastępczą, jednak nie u wszystkich przynosi ona pożądany efekt. Badacze z Nowej Zelandii postanowili sprawdzić, czy powyższy rodzaj terapii w połączeniu z substytucją papierosa e-papierosem może przynieść istotnie lepsze rezultaty. W tym celu 1124 palaczy przydzielono w stosunku 1:4:4 do 14-tygodniowej terapii plastrami uwalniającymi nikotynę (21mg raz na dobę), terapii plastrami i e-papierosem z nikotyną lub terapii plastrami i e-papierosem bez nikotyny.

Abstynencję od papierosów mierzono przy pomocy pomiaru CO we krwi; okazało się, że 7% osób z grupy leczonej plastrami i e-papierosami miało zweryfikowaną ciągłą abstynencję po 6 miesiącach w porównaniu z 4% w grupie leczonej plastrami i e-papierosami bez nikotyny i 2% w grupie leczonej wyłącznie plastrami. Dodanie e-papierosa z nikotyną zwiększało skuteczność, lecz nie stwarzało ryzyka dodatkowych zdarzeń niepożądanych - w tym zakresie nie odnotowano istotnych różnic między grupami, ponadto żadne nie było związane z leczeniem. O tym, jak trudne jest porzucenie nałogu przekonali się sami autorzy badania - w poszczególnych grupach z badania wycofało się lub stracono kontakt z odpowiednio 50%, 32% i 33% uczestników.
 
Patronat naukowy portalu:

prof. dr hab. n. med. Halina Batura-Gabryel, kierownik Katedry i Kliniki Pulmonologii, Alergologii i Onkologii Pulmonologicznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu
 
 
facebook linkedin twitter
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe