Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
Getinge Group

ECMO pomocne płucom u zakażonych COVID-19

Źródło: Sciencedaily/MK
Autor: Marta Koblańska |Data: 27.05.2020
 
 
W sytuacji stanu krytycznego pacjentów zainfekowanych COVID-19, najpoważniejszym zagrożeniem jest dysfunkcja płuc. Zaprzestanie pracy płuc uniemożliwia krążenie krwi z tlenem do mózgu i innych organów. Badanie Virginia University sugeruje, że wówczas należy włączyć urządzenie do natlenowania krwi.
Chodzi o ECMO, które może okazać się pomocne w leczeniu chorych zarażonych koronawirusem, choć rzeczywiście jest ono mniej skuteczne u pacjentów starszych z innymi schorzeniami i zaburzeniami w pracy serca. Wyniki badania opublikowano w ASAIO Journal.

ECMO wyprowadza część krwi poza ciało pacjenta, natlenowuje ją i wprowadza z powrotem. Ten mechanizm daje odpoczynek płucom oraz czasem sercu i w ten sposób leczy. Utrzymuje przy życiu, kiedy inne metody wentylacji zawodzą.

Badacze na potrzeby swojej pracy przeanalizowali sytuację 32 zainfekowanych COVID – 19 z ciężką dysfunkcją płuc wspomaganych przez ECMO. 22 pacjentów, czyli 68 procent przeżyło dzięki ECMO, przy czym 17 pozostawało nadal podłączonych do maszyny. Jedynie 5 osób mogło żyć bez jej udziału. Co ciekawe tych 5 chorych otrzymywało wsparcie ECMO z powodu płuc, a nie serca. Od urządzenia nie został odłączony ani jeden pacjent, który potrzebował go zarówno z powodu płuc jak i serca.

- Pacjenci z chorobą ograniczoną do płuc wykazują lepsze rezultaty i tak się dzieje ze wszystkimi wskazaniami do zastosowania ECMO – powiedział Jeremiah Hayanga, dyrektor WVU. – W sytuacji zaburzeń funkcji zarówno płuc jak i serca wyniki przeżycia są gorsze i wybór tych pacjentów nastręcza więcej trudności – dodał.
 
Patronat naukowy portalu:

prof. dr hab. n. med. Halina Batura-Gabryel, kierownik Katedry i Kliniki Pulmonologii, Alergologii i Onkologii Pulmonologicznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu
 
 
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe